Ez a madár a verebek réme

A karvaly kis mérete ellenére vakmerő ragadozó.

Az avatott szemlélő a napokban falvakban és városokban egyaránt egyre gyakrabban figyelheti meg, amint a bokrokon, fákon csücsülő verébsereg közé karvaly (Accipiter nisus) vág be. A zsákmányolási kísérlet nem mindig jár sikerrel.
A faj hazánk területén is fészkel, azonban a költési időszak alatt rejtetten mozog. A Kárpát-medencébe észak felöl érkező egyedekkel felduzzad a létszámuk, ezért láthatunk ilyenkor több példányt. Gyűrűzések igazolják, hogy eddig Finnországban, Észtországban, Lettországban és Oroszországban jelölt madarak kerültek kézre hazánk területén.

A karvaly mindössze 28-38 cm nagyságú ragadozómadár, a hím sokkal kisebb a tojónál. A hím fejteteje és felsőteste sötét kékesszürke, alsóteste szürkésfehér alapon egyedileg változó, de rendszerint rozsdavörösen harántcsíkos. A tojó és hozzá némileg hasonló fiatal madarak felöl szürkésbarnák, alsótestük fehér alapon szürkésbarnán harántcsíkos, amely a fotón is látható.
Kis termete ellenére vakmerő ragadozó, áldozatát meglepetésszerűen igyekszik elkapni.
Taktikája, hogy hosszú ideig ül lesben egy alkalmas fa törzse mellé húzódva. Innen kémleli a környéken mozgó énekesmadarakat, majd szinte mindig rajtaütésszerűen támad, többnyire prédával a karmai között távozik. Megfigyelések alátámasztják, hogy több esetben a bokrok sűrű ágai között is üldözi a kiszemelt áldozatát, ebben a hosszú lábai segítik, ezekkel szinte utánanyúl a zsákmányának. Leggyakoribb prédái az énekesmadarak, pockokat, egereket csak kivételes esetben fog.

Hazánkban természetvédelmi oltalom alatt áll, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.