Először találtak feketeözvegyet Szlovákiában

A hírhedt észak-amerikai pók egy alkatrészraktárban került elő, és kaliforniai szállítmányból származik.

Az özvegyeket (Latrodectus-fajok, összesen 35 ilyet ismerünk) a veszélyes pókok közé sorolják, az Antarktika kivételével minden kontinensen rájuk bukkanhatunk. Európában is található három őshonos özvegy, többek közt az eurázsiai feketeözvegy (Latrodectus tredecimguttatus) nevű faj, amely velünk szomszédos déli országokban is, de számos, közkedvelt nyaralóhelyen is vígan él.
Időnként – nem saját lábán – eljut hazánkba is, például a Mediterráneumból hazaérkező turisták segítségével. E fajról a Hazánk épületlakó pókjait bemutató könyvben is szó esik egyébként. A feketeözvegyekhez némiképp hasonlók az őshonos, ártalmatlan és igen gyakori faggyúpókok, amelyek kiváló bio-rovarirtóként szolgálnak minket.
A rossz hírnevük ellenére nem érdemes pánikolni az özvegyek miatt, nem agresszívek és a legtöbbször a marásuk is méreganyag nélküli figyelmeztetés, száraz marás. Még az özvegyektől hemzsegő USA területén se volt halálos marás több mint 40 éve. A marás azonban fájdalmas, még akkor is, ha nem igényel orvosi beavatkozást, fájdalomcsillapításon túl. Minimális elővigyázatossággal elkerülhetők. Az özvegyek egyébként a törpepókok (Theridiidae) közé tartoznak, de ezen belül a nagyobb termetű fajok közé, a most megtalált faj nőstényeinek testhossza (lábak nélkül) 8,5 milliméteres is lehet.

Európába időnként bekerülnek más kontinensen élő özvegy fajok is, így az észak-amerikaiak is, természetesen. E pókok egyelőre nem telepedtek meg nálunk, de jól tudjuk, hogy ez csak idő kérdése, felkészülni pedig mindig jobb, mint utólag megijedni. Az egyedi esetek, amelyek a szakemberek tudomására jutnak, afféle előfutárként kezelhetők. Ilyen volt az a nőstény nyugati feketeözvegy is, amelyre a szlovákiai Rózsahegy (Ružomberok) egy gépalkatrész-raktárában találtak rá egy Kaliforniából érkezett szállítmánynak köszönhetően, 2023 októberében.
A sikeresen befogott özvegy már egy életképes petecsomót is készített már a raktárban, majd a laboratóriumban továbbiakat is, amelyekből azután a szakembereknek az utódnemzedéket is sikerült kinevelni. Erre a faj pontos meghatározása miatt volt szükség – számos pók esetében csak mikroszkópos vizsgálatok segítségével lehet eldönteni teljes biztonsággal, hogy mely faj képviselője. Ezt a fajt ráadásul kizárólag a kifejlett hímek mikroszkópos vizsgálatával lehet azonosítani, ezért 10-10 nőstény és hím pókot neveltek fel a laborban a kutatók.
A nyugati feketeözvegy Észak-Amerika nyugati felében honos, Kanadától Mexikóig, de például Izraelben és Dél-Koreában már van behurcolt és meghonosodott populációja. Európában több alkalommal is megjelent már – a mostanihoz hasonlóan szállítmányokkal érkezett, legtöbb esetben Kaliforniából, például veterán autókkal, műszaki berendezésekkel, és számos esetben növényekkel.
Az egyes egyedek akár egy évig is túlélhetik a véletlenszerű áttelepítést, ámbátor ennyi idő után már láthatóan rossz kondiba kerülnek. Rossz állapotú volt a szlovákiai példány is, ráadásul a peterakás egyébként is megviseli a pókokat, ez az egyed valószínűleg nem nagyon talált magának zsákmányt és vizet.
Az, hogy jelentősebb ideig életben maradhatnak a behurcolt özvegyek, megnövelik annak az esélyét, hogy emberrel is találkozzanak. Ráadásul, mivel az özvegyek igen sok utódot képesek létrehozni, a behurcolásokkal a megtelepedésük esélye is nő. A szlovákiai nyugati feketeözvegy a laborban töltött élete 9 hónapos időtartama alatt összesen 10 petecsomót rakott.
E faj esetében az ismert maximum 21 petecsomó egyébként, de van olyan faj, amely 30-ra is képes. Ezek a pókok emberi környezetben, épületek védelmében kitelelhetnek a mi éghajlatunkon is, bár a kutatók szerint a raktárban, ahol a nőstényt megtalálták, valószínűleg nem lettek volna képesek felnőni az utódai, élelem és víz hiányában.
Az idegenhonos feketeözvegyek egyre gyakrabban jutnak el Európába, egyre több beszámoló születik a megjelenésükről, így érdemes felkészülni arra, hogy előbb-utóbb meghonosodnak valahol. Mivel e pókok veszélyes marásúak is lehetnek, mindenképp oda kell figyelni a terjedésükre, megjelenésükre.