Virágozni kezdett Magyarország egyik legritkább növénye

A faj kis híján eltűnt hazánkból, ezért az 1970-es években védelembe vették.

Elkezdett virágozni a rendkívül ritka volgamenti hérics az Alföldön. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság beszámolója szerint az első kinyílt töveket már január 28-án felfedezték.
A volgamenti hérics (Adonis volgensis) Magyarország legritkább és legveszélyeztetettebb növényei közé tartozik. Hazánk területén mindössze két állománya ismert, a legnagyobb Csorvás mellett található.
Élőhelyeinek fokozatos megszűnése és állatgyógyászati célokra szolgáló gyűjtése az 1960-as évekre a kipusztulás szélére sodorta ezt a különleges növényt.
Állományának nagyarányú csökkenéséhez emellett a kiszántás és a vegyszeres gyomirtás is hozzájárult. Megóvása érdekében Magyarországon fokozottan védett fajjá nyilvánították, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
A növényt 1935-ben fedezték fel, mint a magyar flóra új tagját. Egy vasúti főmérnök figyelt fel rá, aki a vonaton utazott és szép sárga virágokat vett észre kora tavasszal Csorvás határában. A növényt elküldte Jávorka Sándor botanikusnak, aki akkor volgamenti héricsként azonosította a fajt. 1961-ben a Hódmezővásárhely határában lévő Kútvölgy mellett is megtalálták, de onnan később kipusztult termőhelyének becserjésedése miatt.
Az utóbbi években jellemzővé vált, hogy ez a Magyarországon rendkívül ritka növény már januárban megkezdi virágzását és idén sem alakult ez másképp. Az enyhe, napos időnek köszönhetően február 3-án már 13 virágzó tövet találtak a nemzeti park munkatársai. A korán megjelenő virágok a napfényben gyorsan átmelegedő talajfelszíneken nyílnak, és csak később, a virágzás előrehaladtával hozzák a hosszabb hajtásaikat.