Sétára csábít a vecsési Halmi-turján tanösvény

Az agglomeráció települései, ipartelepei és raktárai közé beszorult nagybetűs Természetért és ezer év történelméért érdemes kiruccanni Vecsésre.

Vecsésről a káposztán túl a reptér közelsége jut csak az átlagember eszébe, ám lassan érdemes lesz azt is megjegyezni, hogy a környék természeti értékeit nagy figyelemmel óvják, történeti emlékeit ápolják a helyi civilek. Ezek bemutatását szolgálja a Halmi-turján tanösvény, amelyet 2024-ben hoztak létre.
Egy Árpád-kori település, Halom neve köszön vissza a tanösvény elnevezésében, amely a mai Vecsés déli részén állt. Bár maga a település évszázadokkal ezelőtt elnéptelenedett, az emlékezete ma is él, utcanevekben, településrész-elnevezésekben, dűlőutak nevében. Régészeti emlékek maradtak fenn erről az ezer évről, történelmi forrásokban esik szó Halompusztáról, Halomegyházáról, illetve a Halomegyházi-tóról.
A közelebbi múltból itt az Andrássy-uradalom emléke, ahol a helytörténeti kutatások szerint Ferenc József és Sisi is vendégeskedtek, többször jártak itt vadászni. Talán nem mindenki tudja, de Andrássy Aladár nevéhez fűződik az Országos Mentőszolgálat elődje, a Budapesti Önkéntes Mentőegyesület, amelynek a gróf az elnöke volt.
No de mi az a turján?

A megmaradt élőhelyfoltok élővilága azonban megőrizte az egykori terület különlegességeit, nemcsak a növényzet, hanem az állatvilág terén is, számos ritka és védett fajjal büszkélkedhet egy-egy vizes, vagy időszakosan vizes élőhely. Védett területeket is találhatunk köztük, ilyen a Vecsés határában civilek összefogásának köszönhetően helyi védettséget élvező Kosboros-rét is (a különleges élővilágról e korábbi cikkünk részletesen beszámolt).
A rét védetté nyilvánításakor a Vecsési Madárles civil csoport jó kapcsolatot tudott kiépíteni az önkormányzattal, így az azzal szomszédos, nagyon hasonló élővilágú területen egy tanösvényt is kialakíthattak. Az önkormányzat támogatásával, és a Vecsési Honismereti Körrel összefogva, a természet és a történelmi múlt értékeit bemutatva született meg a tanösvény.
A két kilométeres, igen kényelmes sétával bejárható tanösvényen hét táblán ismerkedhetünk meg a terület élővilágával és ezer évre visszanyúló történelmével, a táblák mindkét oldalát kihasználva rengeteg információt kap a látogató. Azonban ezeknél is fontosabb, amit láthat! Ez évszaktól függően változik, hiszen más a madárvilág télen és nyáron, nem beszélve a rétek virágairól. Ez azt is jelenti, hogy mindig más arcát mutatja a rét a kirándulónak.
A vizes élőhelyek, ligetek, bokrosok, rétek jellemző madárvilágával is találkozhatunk, de belefuthatunk nyúlba, rókába, őzbe is. Kora tavasztól késő őszig a színes rovarvilágával is csábít, lepkék, szitakötők libbennek el mellettünk, vagy ülnek le napozni egy-egy növényre. Ahogy a történelmi múltról, úgy a természeti környezet jelenéről is bőven olvashatunk a kihelyezett információs táblákon.
A tanösvény sík terepen vezet ugyan, de csapadékosabb téli-tavaszi időszakban előfordulhat, hogy egyes részeit víz borítja, így nem, vagy csak nehezen járható végig. Erről a Vecsési Madárles a honlapján tájékoztatást is közöl, kirándulás előtt ennek érdemes azért utánanézni. Az útvonal könnyű, így kisgyerekkel is kényelmesen végigjárható, és a változó természeti környezet miatt évente többször is érdemes visszatérni. Mivel a fővárostól karnyújtásnyira van, sokakat csábíthat sétára a sokszínű Halmi-turján tanösvény.