Pókokat támadó zombigombát találtak

A különös gombára egy természetfilm-forgatás során bukkantak rá, mostanra sikerült kideríteni, miről is van szó.

Ma már számos olyan gombát ismerünk, amely egyes rovarokat – például hangyát, legyet vagy kabócát – támad meg, majd olyan viselkedésre veszi rá áldozatát, ami annak természetétől idegen. Ezzel a gomba a saját szaporodását biztosítja. A BBC Winterwatch (Téli figyelő) egy 2021-es műsorának forgatása során találtak rá Észak-Írországban egy olyan zombigombára, amely barlangban élő pókokat betegít meg.
A vizsgálatok kiderítették, hogy eddig nem ismert fajról van szó, amelyet azután Sir David Attenborough-ról neveztek el: Gibellula attenboroughii lett a gomba neve. A közkedvelt természettudós tiszteletére már több mint 50 fajt neveztek el eddig. Az új felfedezést a CABI ismertette.
A pókról készült felvételeket a tévések a kutatás vezető szakembernek, Dr. Harry Evansnek is elküldték, aki ráébredt, hogy egy olyan pókot lát nyílt színen a felvételen, amely egyébként rendkívül rejtett életmódú, és nem szabadna megmutatkoznia. Az elsőként felfedezett pókot továbbiak követték – mind jól látható helyen, barlangok mennyezetén, ahova soha nem mennének.
E pókok elhagyták rejtekhelyüket, hálóikat, hogy a zombigomba parancsának eleget téve olyan helyre másszanak, ahonnan nagyobb az esélye a gomba spóráinak arra, hogy újabb áldozatot találjon. Pontosan ugyanezt teszik a többi rokon zombigomba által megtámadott ízeltlábúak is.
A gomba bundaszerű bevonata alatt kétféle pókfajt is azonosítottak: a rejtett keresztespók (Metellina merianae) és a barlangi keresztespók (Meta menardi) – mindkét pókfaj honos nálunk is, de rejtett életmódjuk miatt nem könnyű velük összefutni. Míg a rejtett keresztespók jól megél építményekben is, ha barlangszerű a környezet (így a pincékben, aknákban, stb.), addig a barlangi keresztespók a nevéhez méltóan barlangi környezetben szeret lakni.
Egészen érdekes, és egyelőre nem nagyon értett okból a két pókfajt megfertőző teljesen azonos gombafaj a kétféle pókon kétféle formát öltve fejlődik ki. A kutatók arra gyanakodnak, hogy ennek a pókok kissé eltérő élőhelyéhez lehet köze: a gomba olyan formát ölt, amely a szaporodása szempontjából az adott környezetben ideális.
A zombigombák megváltoztatják áldozatuk viselkedését, a hangyákat támadó gombák esetében már kiderült, hogy a dopamin nevű idegi ingerületátvivő molekula megtalálható azok arzenáljában. Pókokra szakosodott zombigombákkal (a most felfedezett távolabbi rokonával) mi is összefuthatunk, ha van egy nyirkosabb pincénk. A plafonról lógó fehér kis pamacsokról jól látható, hogy egykor pókok voltak, azonban a Engyodontium aranearum nevű gomba fertőzését követően elpusztultak. E zombigombák, úgy tűnik, elég sokféle pók viselkedését befolyásolják egyébként.