Jegesmedve ikrek születtek Nyíregyházán

Videó is készült a bocsok világra jöttéről.

Jegesmedve ikerpár született a Nyíregyházi Állatparkban – jelentette be Gajdos László igazgató egy Facebookon közzétett videóban.
A bocsok még 2024 novemberében jöttek a világra, azonban ezt egészen mostanáig titokban tartották, mivel a jegesmedvék igen fejletlenük születnek, életben maradásuk szempontjából az első három hónap a legkritikusabb időszak. A kölykök azonban jó egészségnek örvendeket, így hamarosan a látogatók is láthatják őket.
A két utódot egy Sznyezsana névre keresztelt, tizenegy éves nőstény hozta világra, a születés pillanatát sikerült rögzíteni a jegesmedve barlangjában elhelyezett kamerával.
A Nyíregyházi Állatpark online felületein ettől kezdve minden nap látható lesz az előző napi kameraképek egy része, így napról napra követhetik az érdeklődők a kis jegesmedvék fejlődését – írja az MTI az állatkert közleménye alapján.
A jegesmedve (Ursus maritimus) az északi sarkkör csúcsragadozója. Többnyire fókákra vadászik, amelyeket akár vízben is képes üldözni, hiszen kiváló úszó. A világ egyik leghidegebb környezetében él, amelyhez vastag bundával és az az alatt húzódó melegítő zsírréteggel alkalmazkodott. A legtöbben fehér szőrzetéről ismerik, ám a bőre fekete, hogy minél jobban melegítsék a napsugarak.
Érdekesség, hogy a természetben a vemhes nőstény a sarki tél legzordabb szakaszában vonul vissza hóba és jégbe vájt vackába, ahol egyfajta hosszan tartó alvó állapotba kerül, amely során szívverése a szokásos percenkénti 46-ról 27-re csökken. Itt hozza világra bocsait átlagosan 240 napi vemhesség után.
A tél közepén születő, körülbelül 0,6 kilogramm testtömegű bocsok aprók és esetlenek. Nem látnak és nem hallanak, testüket pedig nagyon vékony szőrzet fedi. Az anyamedve gondozására szorulva még körülbelül három hónapig maradnak a hóbarlangban, az anyaállat ez idő alatt zsírtartalékából él és nem táplálkozik.
A jegesmedve sebezhető fajként szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján, állományát többek között a vadászat, az olajkitermelés és élőhelyeinek klímaváltozás miatti átalakulása veszélyezteti.