Elkezdtek előbújni a tarkalepkék

Jellemzően csak tavasszal jelennek meg, az idei enyhe időjárás miatt viszont egyes példányok már januárban feltűntek.

Az elmúlt időszak enyhe időjárásának köszönhetően elkezdtek megjelenni a lepkék Magyarországon. Amint a Körös-Maros Nemzeti Park írja, az atalantalepkék és a kis tavasziaraszolók jellemzően csak tavasszal bukkannak fel, idén viszont már január végén lehetett látni példányokat.
A tarkalepkék többségéhez hasonlóan az atalantalepke (Vanessa atalanta) is vándorlepke, tehát egy hideg őszi periódust követően délebbre húzódik, akár a madarak, majd tavasszal érkezik vissza hozzánk. Ha azonban enyhe a tél, akkor akár át is telelhet nálunk. Idén is szép számmal akadtak ilyan példányok, ezek bújtak elő a január végi derűsebb napokon.
Vannak lepkefajok, amelyek más stratégiát követnek: nem kifejlett állapotban, hanem tetszhalottként, bábstádiumban vészelik át a telet. Közülük az egyik legkorábban előkerülő faj a kis tavasziaraszoló (Archiearis puella), amelynek rajzási időszaka február közepére tehető, idén azonban ez most két héttel korábbra tolódott.
Kérdés, hogy ez a korai megjelenés és utána az időjárás visszahűlését követően problémássá váló peterakás hogyan befolyásolhatja egy-egy lepkefaj állományát.
A vándorlepkéknél ez nem jelent gondot, mert a déli állományok újra és újra meg tudnak jelenni nálunk, de a Kárpát-medence klímájához szokott fajok számára ez a sietség a későbbiekben veszélyes lehet.
Nagy gond azonban biztosan nem lesz, mert szapora élőlényekről van szó, tehát ha a következő hideg időszakban sok egyed el is pusztul, ez nem feltétlenül befolyásolja majd negatív irányban az állományokat.
A lepkéken túl több más fajt is becsapott ez az időjárás. Akár a városlakók is tapasztalhatták, hogy az ablakzugokban, falrepedésekben telelő harlekinkaticák, márványos poloskák is felébredtek és megjelentek a lakásokban.
Idén emellett korán kezdtek nyílni a hóvirágok és az illatos hunyorok is.