Rekordszámú daru telel a Fertő tónál

Körülbelül 600 madár jár éjszakázni Mekszikópusztára.

Rekordszámú daru telel át a Fertőnél a Fertő-Hánság Nemzeti Park közlése szerint. Körülbelül 600 madár szokott megjelenni a tó melletti Mekszikópusztán, ahová éjszakázni járnak.
Minden nap reggel és este darvak szállnak át felettünk. Reggel ki, este behúznak
– olvasható a nemzeti park bejegyzésében.
Emellett egy másik éjszakázóhelyük is van, Ausztriában, az Apetloner Hof közelében. Ezt felváltva használják a mekszikópusztai területtel.
Napközben több csapatra szétválva Süttör-Agyagosszergény, illetve Sarród-Fertőszéplak térségében keresik fel az ilyenkor már fogyatkozó kukoricatarlókat. Késő délután, szülkületkor a mekszikópusztai kilátóknál érdemes várni rájuk, kis szerencsével megfigyelhetőek.
A daru (Grus grus) a magyar kultúra egyik meghatározó állata. A néphagyományban kiemelt jelentőséggel bír, krúgatása az ősz egyik elmaradhatatlan hangulati eleme, a darutollas kalap pedig egyfajta státuszszimbólum volt a magyar nép körében.
Egykor nagy számban költött hazánkban, de az 1910-es években ez megváltozott. Csak több mint 100 évvel később, 2015-ben figyeltek meg újra költő darupárt Magyarországon. Azóta nagyon ritka fészkelőnek számít hazánkban, kizárólag a Kisalföld egy apró területén bizonyított fészkelése.
Ősszel nagy tömegben vonul át hazánkon, ám novemberben a madarak nagy része elhagyja az országot. Az elmúlt években azonban egyre nagyobb számban maradnak itt áttelelni.