Tízezernél is több vadlúd vendégeskedik az Alföldön

Továbbá récék is szép számban telelnek a vizes élőhelyeken.

A hideg idő ellenére is vadludak és récék ezrei népesítik be az alföldi vizes élőhelyeket – számolt be róla a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.
A park Kis-Sárrét nevű részén található hazánk egyik legfontosabb vízimadár-vonuló és telelőterülete. Az ottani vizes élőhelyek a jelentős vadlúd tömegek mellett évről-évre nagyszámú récének is pihenő- és táplálkozóterületet biztosítanak. Idén mintegy 13 ezer nagy lilik, valamint kétezer nyári lúd is ott tartózkodik. A ritkább vadludak között néha felbukkan egy-két kis lilik és vörösnyakú lúd is.
Hazánkban összesen 10 különböző vadlúd fajjal találkozhatunk a vonulási időszakban. A nyári lúd, a nagy lilik és a vetési lúd fordul elő legnagyobb számban, az apáca lúd, a rövidcsőrű lúd, az örvös lúd, a kanadai lúd, a sarki lúd, a vörösnyakú lúd és a kis lilik a ritkábban látható fajok közé tartozik.
A nyári lúd kivételével minden nálunk előforduló lúdfaj az északi tundrákon, Izlandon, vagy Grönlandon költ, Magyarországon csak télen vendégeskednek.
A hazánkba érkező libák a biztonságot nyújtó nagyobb tavakon, folyók mellékágain töltik az éjszakákat, ahol akár több tízezres csapatok is összegyűlhetnek. Ha nagy hideg és hó jön, akkor továbbállnak dél felé, de enyhe teleken végig kitartanak.
A récék esetében igen nagy a sokszínűség. A legnagyobb tömeget most is a tőkés récék alkotják, mintegy kétezer példánnyal, de a fütyülő récék száma is alig kevesebb ennél. Több százas csapatai vannak a kanalas, barát-, kontyos és kercerécéknek is. Kisebb számban előfordulnak kendermagos, és nyílfarkú récék is. A ritkább fajok közül említést érdemel a 15 példány bütykös ásólúd.
Így a tél vége felé a récék, különösen a gácsérok színe egyre pompásabb, és már teljesen nászruhában díszlenek. A récék táplálkozása igen sokrétű: a különböző növényi hajtásokon, magvakon kívül állati eredetű táplálékokat (vízi rovarokat, csigákat és kagylókat) is fogyasztanak, melyeket részben a tavakon, mocsarakban, illetve a különböző mezőgazdasági területeken szereznek be.
Ezek a nagy madártömegek természetesen vonzzák a ragadozó madarakat is, rétisasból még a napokban is közel húsz példányt számoltunk. Egy részük csak téli vendég, a nálunk fészkelők már tojásaikon kotlanak. Az itt telelő fekete sas is kitart még, csakúgy, mint a vándorsólymok.