Cigáják születtek Debrecenben

A két utód hozzájárul e régi magyar állatfajta fennmaradásához.

Két cigája bárány jött világra a Zoo Debrecenben. Az állatkert közleménye szerint az utódok egészségesek életerősek, sokat játszanak. A látogatók születésük óta találkozhatnak velük az állatsimogatóban, ahol most még többnyire anyjuk közelében töltik idejüket.
A cigája egy Kis-Ázsiából származó juhfajta, amely feltehetően a Balkán-félszigetről került Magyarországra, a 18. század végén.
Kiváló hús-, tej- és gyapjútermelése, valamint kiváló alkalmazkodóképessége miatt gyorsan terjedt hazánkban. Egykor vetélytársa volt más honos juhfajtáknak, például rackának.
A finomabb gyapjat adó merinó juh megjelenésével, majd a világháborúkat követően – a fajta főbb tenyészterületeinek külföldre kerülésével – viszont a hazai állomány létszáma erősen lecsökkent.
Termete közepes, több színváltozata is létezik, de Magyarországon a fekete fejű és lábú, fehér gyapjas a leggyakoribb. A bárányok színe homokszürke, sárgásbarna vagy sötétbarna, de rövidebb-hosszabb idő múlva mindegyik bundája kifehéredik. A kosok csigás szarvat viselnek, az anyák szarvatlanok, esetleg sarló idomú úgynevezett kecskeszarvuk lehet.
A cigája tehát hazánkban nagy múltra visszatekintő juhfajta, ezért is fontos a két bárány születése, hiszen hozzájárulnak e régi magyar juhfajta fennmaradásához.