Kétszáz éve eltűnt állat tért vissza egy szigetre

A természetvédők hatalmas győzelemnek tekintik a faj visszatérését.

Csaknem 200 éve először tűnt fel a Floreana-szigeten a galápagosi guvat. Amint az Island Conservation egyesület közleményéből kiderül, ezt a madárfajt utoljára Charles Darwin figyelte meg bizonyítottan a szigeten, azóta senki nem látta.
Az Island Conservation számos más természetvédelmi szervezettel együtt összefogva kezdett el tevékenykedni a Floreana-szigeten az őshonos fajok érdekében. Munkájuk célja, hogy eltüntessék az inváziós fajokat a szigetről, ezzel megvédve annak természetes élővilágát.
A galápagosi guvat (Laterallus spilonota) egy kizárólag a Galápagos-szigeteken őshonos madárfaj, amelyet a Természetvédelmi Világszervezet Vörös Listája sebezhető kategóriába sorol. Ezek az állatok mindössze 15-16 centiméteresre nőnek, a talajon laknak és oda is rakják tojásaikat. Repülni nagyon rosszul tudnak, éppen ezért túlélési stratégiájuk a sűrű növényzetben való bujkáláson alapszik. Különösen nagy veszélyt jelentenek rájuk a galápagosi szigetvilágba betelepített, illetve bejutott inváziós fajok.
A macskák és patkányok számára könnyű prédát jelentenek a kifejlett madarak és a tojások egyaránt, a kecskék és szarvasmarhák pedig lelegelik a számukra védelmet nyújtó vegetációt.
Az inváziós fajok miatt a galápagosi guvat már több szigetről is eltűnt, ezért a környezetvédők ezek kitelepítésével igyekeznek oltalmazni a madárfajt. A Floreana-szigetről két évvel ezelőtt kezdték meg az elvadult házi macskák, valamint a patkányok eltüntetését, ennek eredményeként pedig máris felbukkantak a guvatok.
A szakértők a legutóbbi éves madárszámlálási expedíció alkalmával három különböző helyszínen is megfigyelték a faj példányait, ami már elegendő ahhoz, hogy populációnak lehessen nevezni a szigeten található madarakat.
Ez egy hatalmas győzelem Floreana számára, mi pedig izgatottan várhatjuk, milyen őshonos fajok térnek vissza legközelebb a szigetre
– mondta Paula Castaño, az Island Conservation szakértője.
A tudósok egyelőre nem biztosak benne, hogy a guvatok valóban visszatértek-e a szigetre, vagy eddig is ott rejtőzködtek, csupán senki nem vette észre őket 190 éven keresztül. Hogy a két lehetőség közül melyik a helyes, azt csak azután fogják tudni megmondani, hogy DNS-vizsgálatokat végeztek a floreanai példányokon.