Már javában nyílnak a kikeleti hóvirágok

Elkezdték feldíszíteni az erdőket a tavasz hírnökei.

Már javában virágzik a hóvirág, derül ki a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság közleményéből. Mint írják a Duna-menti ártéri erdőkben szép számmal lehet őket megfigyelni, vagyis szemet gyönyörködtető látványban lehet részünk, ha erre kirándulunk.
Bár sokan úgy hiszik, a hóvirág elnevezés egyetlen növényre utal, valójában számos hóvirágfaj létezik. Az akár 25 centiméteresre is megnövő pompás hóvirággal (Galanthus elwesii) például kiskertekben találkozhatunk, de itthon sokan ültetnek Voronov-hóvirágot (Galanthus woronowii) is, amely élénkzöld leveleiről ismerhető fel.
Többnyire azonban a kikeleti hóvirágra (Galanthus nivalis) gondolunk akkor, amikor hóvirágot emlegetünk, hiszen ez Magyarország egyetlen őshonos faja. A kikeleti hóvirág nemesített rokonfajait már hetekkel ezelőtt elkezdtek előbújni a kertekben, ugyanakkor a vadon élő hóvirág csak valamivel később nyílik. A virágzása a legtöbb kora tavaszi, lombfakadás előtt virágzó fajhoz hasonlóan erősen függ az időjárástól. Általában február közepén-végén jelennek meg a 7-15 centiméter magasságú növény fehér leplű, lecsüngő virágai.
A hóvirágot régebben tömegesen gyűjtötték, amelynek hatására a populációi jelentősen megfogyatkoztak, valamint genetikai állománya is leromlott. A gyűjtők a legnagyobb, legszebb példányokat szedték le, így csak a gyengébb, kisebb termetű és virágú példányok tudtak magot érlelni, és tovább szaporodni. Emiatt az Európai Közösség természetvédelmi szempontból jelentős növényei közé került, Magyarországon 2005 óta védett növény, természetvédelmi értéke 10 ezer forint.
Egyetlen szál letépését is pénzbírsággal büntetik.
Kevésbé ismert érdekesség, hogy hóvirág mutualizmusban, vagyis kölcsönösen előnyös kapcsolatban áll a hangyákkal. Magját magas tápanyagtartalmú, kocsonyás anyag, úgynevezett elaioszóma borítja, amelyet népiesen hangyakalácsnak is neveznek, mivel a hangyák szívesen fogyasztják. A magot szorgosan becipelik a bolyba, elfogyasztják róla a hangyakalácsot, majd a megtisztított, csírázásra készen álló, de innentől számukra értéktelen magot a szemétdombjukra cipelik, amely akár több tíz méterre is lehet a bolytól. Ez a stratégia lehetővé teszi, hogy a növény új területekre terjeszkedjen, az előnyök tehát kölcsönösek.
A hóvirág hagymája erősen mérgező, de a belőle kivonható galantamin nevű anyagnak a gyógyászatban gyermekbénulás és Alzheimer-kór kezelése során tapasztalták kedvező hatását.