Ezek a fajok kertjeink legkisebb madarai

Hazánk legkisebb madara nem az ökörszem, hanem a két királykafaj.

Ha megkérdeznénk az embereket, hogy melyik kontinensünk legkisebb madara, nagyon sokan azt válaszolnák, hogy az ökörszem, noha vannak nála kisebb fajaink is.
A parányi kis királykáknak két képviselője is előfordul hazánk területén: a gyakoribb sárgafejű királyka (Regulus regulus), illetve a ritkább tüzesfejű királyka (Regulus ignicapillus).
Ha egy magas, de kissé érdes „szi-szi-szi” hívóhangot hallhatunk a kertekben álló örökzöldekből, a dűlőutakat kísérő bokrosokból, vagy a nagyobb parkokban és kastélykertekben őrt álló fenyőkről, tujákról, akkor a utóbbival hozott össze a szerencse.

A piciny madarakat könnyű megpillantani, ha egy kicsit várakozunk, miután meghallottuk a hívóhangjukat, hiszen roppant bizalmas, jámbor állatokról van szó. Gyakran a fejünk felett keresgélnek a tűlevelek között, tőlünk karnyújtásnyira.
Elnevezésük onnan ered, hogy fejtetejükön élénk színű koronát viselnek, mint hajdanán a királyok, a hímek élénk narancssárgát, a tojók aranysárgát. A hátuk nagyon szép, mohazöld színű, a gyakoribb sárgafejű királykától részben ez, valamint a vastag, fekete szemöldöksáv, alatta a fehér szemsáv különbözteti meg. Hazánkban a nyugati határszél közelében fészkel néhány pár, költ a Kőszegi- és Soproni-hegységben.
A kitartó szemlélő megfigyelheti azt is, hogy a királykák kolibri módjára szitálnak az ágak előtt, hogy így kapják el rovar zsákmányaikat. Gyakran megesik, hogy a menekülni igyekvő kisebb lepkéket és rovarokat a levegőben üldözve csípik nyakon.

A hazánkban költő néhány pár fészkét a lucosokban építi mesterien elrejtve, a piciny építmények az oldalágakon lefelé csüngnek. A fészek külső álcázásához mohát használnak.
Európa és egyben hazánk legkisebb madara mindössze 9 centiméteres, tömege pedig 5 gramm körül mozog. Hazánkban természetvédelmi oltalom alatt áll, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.