Ritka madárfaj bukkant fel az Alföldön

A fiatal példányt a táplálékszerzés lehetősége vonzotta a Kárpát-medencébe.

Csaknem 2000 kilométerről érkezett hazánkba egy ritka szirti sas. A Körös-Maros Nemzeti Park beszámolója szerint a ragadozó madár február utolsó napján tűnt fel a park területén.
Bár évtizedekkel ezelőtt a szirti sas – a rétisassal együtt – telente még rendszeresen megjelent a térségben, napjainkra igazi ritkasággá vált. A most felbukkant példány lábán gyűrű is volt, amely tanúsága szerint a példány csupán egy éves, Finnországban jött a világra tavaly.
A szirti sas (Aquila chrysaetos) ritkaságát az is mutatja, hogy a januárban elvégzett sasszinkron alkalmával csak 3 példányt figyeltek meg az egész országban. Ismert fészkelőhelyei nálunk csak a Zempléni-hegységben vannak, ám Eurázsia és Észak-Amerika alkalmas élőhelyein, valamint Észak-Afrikában is költ. Bár költőhelye a magashegyi sziklafalakhoz köti, Közép-Európában fákon is fészkel.
A szirti sasok későn válnak ivaréretté. Míg el nem érik a 4-5 éves kort, addig nem köti őket terület, szabadon kóborolnak és igen nagy távolságokat tesznek meg.
Ezt a példányt a téli időszakban valószínűleg a táplálékszerzés lehetősége vonzotta a Kárpát-medencébe.
Igen nagy termetű madárról van szó, testtömege meghaladhatja az 5 kilogrammot, szárnyfesztávolsága 2 méternél is hosszabb. Leginkább közepes méretű emlősöket, például hörcsögöt, nyulat zsákmányol, de más madarakat is gyakran fogyaszt.
Hazánkban fokozottan védett állatnak számít, természetvédelmi értéke 500 ezer forint.