Ezért brekeg a hegyi csirke

Sündisznó és teknősbéka? Na persze!

Az állatvilág tele van megtévesztő elnevezésekkel, amelyek könnyen félrevezethetik a biológia és taxonómia terén kevésbé jártasakat. A régies teknősbéka elnevezés például azt sugallhatja, hogy a két állat legalábbis rokonságban áll egymással, pedig ez korántsem igaz. Sőt, a teknősöket és békákat meglehetősen nagy szakadék választja el egymástól, hiszen még csak nem is ugyanabba az osztályba tartoznak: előbbi ugyanis hüllő, míg utóbbi kétéltű.
A BBC Wildlife Magazine több ehhez hasonló példát is összegyűjtött, amelyekből mi is bemutatunk néhányat. Ezek közé tartozik például a vörös panda (Ailurus fulgens), amely nem áll közeli rokonságban az óriáspandákkal (Ailuropoda melanoleuca).
A vörös pandák ugyanis nem medvék, hanem macskamedvefélék családjába tartoznak, amely megnevezés egyébként ugyancsak félrevezető, hiszen a macskamedvék nem macskafélék, hanem a kutyaalkatúak alrendjébe tartozó állatok.
A köznyelvben szintén elterjedt kifejezés a gyilkos bálna, ami – bár a korábbiaknál kevésbé pontatlan – szintén nem állja meg a helyét. Ez az állat bár a bálnákhoz hasonlóan a cetek alrendágába sorolható, valójában delfin, amelyet remekül tükröz hivatalos neve, a kardszárnyú delfin (Orcinus orca) is.
A hegyi csirke (Leptodactylus fallax) nevű állatról azonban látatlanban aligha találná ki bárki is, hogy melyik osztályba tartozik. Nem madárról van szó ugyanis, hanem egy békafajról, amely a Karib-tenger két szigetén, Montserraton és Hispaniolán él. Nevét azért kapta, mert húsának íze állítólag nagyon hasonlít a házi tyúkéra, ezért sokáig előszeretettel vadászták a helyiek. Ezt azóta viszont a törvény tiltja, hiszen a hegyi csirke mára súlyosan veszélyeztetett fajjá vált.