Előbújtak a mezei pacsirták fiókái

Ez a védett madárfaj évente kétszer, sőt akár háromszor is költhet.

Már előbújtak tojásaikból a mezei pacsirták fiókái. A Körös-Maros Nemzeti Park beszámolója szerint az első példányok április végén keltek ki, azóta pedig sok másik fészket is elhagytak az utódok. A mezei pacsirta különlegessége ugyanis, hogy már akkor elhagyják a fészket, amikor még nem tudnak repülni, de annak közelében mozognak és szüleik ott etetik őket.
A mezei pacsirta (Alauda arvensis) a szikes alföldi tájak jellegzetes madárfaja. Rövidtávú vonuló, csak az igazi tél beálltával repül kissé délebbre, többségük Olaszországba, de nálunk áttelelő példányaival is rendszeresen találkozhatunk.
Más vándormadarakhoz képest meglehetősen korán érkeznek vissza, már február közepén találkozhatunk velünk. Visszatérésük után rögtön elkezdenek énekelni, párt választanak, tojásokat raknak, amelyeken aztán két hétig kotlik a tojó. A fiókák nevelésében, etetésében a hím is aktívan részt vesz, miközben még éneklésre is jut energiája. Nyáron rovarokat, rovarlárvákat, szipolyokat, sáskákat és hernyókat zsákmányol, míg ősszel és télen magvakat fogyaszt.
A mezei pacsirták évente kétszer, ritkán háromszor is költhetnek. Az első fiókákat május végén, június elején útjukra bocsájtják a szülők, ekkor újabb fészekaljat raknak, megkezdődik a második költés. Ilyenkor a hím madár nászéneke ismét intenzívebbé válik.
A faj európai állománya az utóbbi 30 évben mintegy 30 százalékkal csökkent, ennek elsődleges oka a megfelelő élőhelyek hiánya, illetve a mezőgazdaság egyre intenzívebbé válása. A mezei pacsirta ennek ellenére nem fenyegetett, de Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.