Dadusok vigyáznak a kiselefántokra, amikor az anya elfoglalt

Hihetetlenül elkötelezetten gondoskodnak az utódokról, akkor is, ha nem állnak velük rokoni kapcsolatban.

Akár az embereknél, az elefántoknál is dadusok vigyáznak a kicsinyekre, amikor az anyjuk elfoglalt vagy segítségre szorul. Ezek a nőstények fontos szerepet töltenek be az elefánttársadalmakban, tanítgatják a borjakat és távol tartják őket a veszélytől.
Amint a National Geographic beszámolt róla, ezt a dadusi szerepkört néha a nagymamák és nagynénik töltik be, de még gyakoribb, hogy fiatal nőstények segítenek az anyáknak, akiknek saját utóduk még nem született. Ezek általában 15 évnél fiatalabb példányok, akikben megvan az anyai ösztön, nagyon szeretnek időt tölteni a borjakkal és gondoskodni róluk.
Ez a viselkedés nemcsak az anyák és a kicsinyek számára előnyös, de a dadusoknak is hasznukra válik, ugyanis fontos gyakorlatot szereznek az anyaság terén, amely később jól jön saját utódaik felneveléséhez.
Az elefántdadusok lehetővé teszik, hogy az anya időnként el tudjon szakadni kicsinyétől, például élelemkeresés közben, ráadásul egy veszélyhelyzetkor extra védelmet biztosít a borjak számára. Nemrég például bejárta az internetet egy videó, amelyen egy San Diego-i állatkert elefántjai szerepelnek egy 5,2-es erősségű földrengés bekövetkeztekor.
A felvételen jól látszik, amint három idősebb nőstény védekező kört alkot két fiatal borjú körül, hogy biztosítsák épségüket.
A borjak és dadusaik sokat játszanak is egymással, ami segít a kicsinyeknek felépíteni az önbizalmukat, illetve függetlenedni az anyjuktól.
A dadusok akár szoptatják is mások utódait, még akkor is, ha nincsen tejtermelésük, hogy ezzel megnyugtassák a kicsiket.