Kíváncsibbá tesz az állatkerti élet

Orangutánok megfigyelése alapján úgy tűnik, a vadon élő és az állatkerti egyedek eltérő módon vizsgálgatják az ismeretlen tárgyakat.

A Max Planck Állati Viselkedéskutató Intézet mutatta be azt az új kutatást, melyben az eltérő helyzetekben élő orangutánokat figyelték meg. Az egyes majmok vadon, vagy állatkertben élők voltak, köztük kölykök és felnőttek egyaránt akadtak. A kutatók különféle, a majom számára ismeretlen tárgyakra adott reakciókat mérték fel. Az eredményeket a Scientific Reports folyóiratban tették közzé.
Úgy tűnik, a környezet, amelyben egy kicsi felnő, nemcsak az ember számára, de az emberszabású rokonainknak is befolyásolja a viselkedését, fejlődését. A kutatók állatkertben és a vadonban élő szumátrai orangutánokat vizsgáltak és hasonlítottak össze.
Mintegy 12 ezer olyan esetet elemeztek, amikor a majmok valamiféle tárgyat vizsgálgattak. Az állatok 0,5-76 év köztiek voltak, és összesen 54 egyed vett részt a felmérésben. A tárgyvizsgálgatás egy speciális kategóriája az, amikor azt tanulási, problémamegoldási céllal nézegetik és fogdozzák a majmok.
A megfigyelések alapján az állatkerti orangutánok gyakrabban, összetettebb módon és többféleképpen vizsgálgatják a tárgyaikat a felfedezés típusú esetek során, mint a vadon élő társaik. „Kimutattuk, hogy az állatkerti orangutánok nemcsak gyakrabban, de másképp is vizsgálták a tárgyakat” – mondta Isabelle Laumer, a kutatás vezetője.
„Az volt igazán izgalmas, hogy amikor ugyanazon tárgyakat vizsgálták, az állatkerti egyedek sokszínűbben, többféle módon tették ezt, és nagyobb arányban használtak eszközöket, vagy manipuláltak egy időben több tárgyat.” Abban nem volt különbség, hogy mennyi időn keresztül fogdosták a tárgyakat.
A vadon élő orangutánok a természetben előforduló tárgyakat vizsgálgatták – ágakat, fakérget, növényeket. Az állatkertiek viszont eleve sokkal többféle tárggyal találkoztak, számos olyan tárgyuk, játékuk volt, amit direkt azzal a céllal készítettek számukra, hogy e tevékenységüket és kognitív képességeiket serkentsék.
Azonban mind a vad, mind az állatkerti orangutánok ugyanabban az életkorban kezdtek bele a felfedező tevékenységbe, de amíg a vadak az elválasztás idejében szinte egy csapásra felhagytak ezzel, az állatkertiek felnőttként is folytatták. Ennek az lehet az oka, hogy a vadon élőknek ekkor már nem jut idejük ilyesmire, mivel az életben maradás és a táplálkozás leköti minden energiájukat.
A kutatás eredménye is azt erősíti, hogy igencsak fontos az állatkerti állatok számára a változatos, sokszínű környezet. Egyúttal azt is jelenti azonban, hogy az állatkerti egyedekkel végzett kognitív tesztek valószínűleg fals adatokat adnak, mivel az állatkertekben élő állatok pont e sokféleség és hosszabb tanulási periódus miatt jobb képességekre tesznek szert.