Elképesztően ritka ragadozó madár bukkant fel az Alföldön

Magyarországon a mostanival együtt mindössze tizenkétszer látták ezt az állatot.

Magyarországon rendkívül ritkának számító madár bukkant fel az Alföldön. A Körös-Maros Nemzeti Park beszámolója szerint az állatot május 8-án figyelték meg, a Kardoskúti Fehértó részterületen, Csomorkányban, azóta pedig több alkalommal is látták.
A szóban forgó példány egy kuhi volt, egy vörös vércséhez hasonló méretű, hamuszürke tollazatú ragadozó madár. A szárnyast a déli órákban egy facsoportokkal tarkított részen figyelték meg a park munkatársai. Érdekesség, hogy három évvel ezelőtt, 2022 decemberében szinte ugyanezen a helyen már felbukkant egy kuhi, amely egészen a következő év áprilisáig ott tartózkodott. Nem kizárt, hogy ugyanaz a madár jelent meg most ismét.
A kuhi (Elanus caeruleus) jellemzően afrikai faj, a Szaharától délre eső területek madara, de megtelepedett már Délnyugat-Európában, Dél- és Délkelet-Ázsiában is.
Magyarországon azonban rendkívül ritka kóborlóként fordul csak elő, először 2012-ben figyelték meg hazánkban, azóta – a mostanival együtt – mindössze tizenkétszer dokumentálták határainkon belül.
Az első példány Csákváron bukkant fel, a másodikat hat év elteltével, 2018-ban látták. Azóta viszont egyre sűrűbben jelenik meg, az utóbbi hét évben tíz példányt regisztráltak.
Kisebb méretű ragadozó madárról van szó, tömege nem éri el a 400 grammot, szárnyfesztávolsága egy méternél rövidebb. Tápláléka rovarokból, főleg sáskákból áll, amelyekre magaslatból vadászik.
A Csomorkányban most felbukkant példány színezete alapján feltételezhető, hogy Ázsia déli részéről érkezett.