Pisiszökőkúttal kommunikálhatnak a folyamidelfinek

Az ember számára a vizelés magánügy, azonban az állatok a vizeletük segítségével alapvető információkat osztanak meg egymással.

Mi emberek elsődlegesen a látásunk és a hallásunk segítségével ismerjük meg a környezetünk különböző elemei, beleértve egymást is. Az állatok számára azonban a szaglás, a kémiai anyagok érzékelése legalább ennyire fontos, sőt, sok esetben a legfontosabb érzékszerv. Mi emberek hajlamosak vagyunk megfeledkezni erről, és sokszor észre se vesszük, ha egy állat szagokkal kommunikál.
A vizeletben rengeteg információ van, gondoljunk csak arra, hogy egy orvosi kivizsgálás során mi mindent megtudhat belőle a doktor – az állatok ugyan kissé másféle, de legalább ennyire fontos adatokhoz jutnak belőle hozzá. A vizelet elárulja a tulajdonosa faját, nemét, szaporodási státuszát, domináns vagy alárendelt voltát, vagyis számos olyan dolgot, amivel egy fajtársnak, vagy más állatnak nem árt számolni. Nemrégiben az amazóniai folyamidelfinekről derült ki, hogy e műfajnak hódol.
Azt figyelték meg, hogy a hím delfin úszás közben a felszínen hanyatt fordul és szökőkútszerűen kipisil a vízből. A megfigyelt esetek 70 százalékában egy közelben lévő másik hím rögtön oda is úszik megszemlélni a „szökőkutat”.
Ez a másik hím az orrával aktívan kereste a vizeletet, valószínűleg az abban lévő szagjeleket vizsgálta. A folyamidelfinek orrán lévő kis serték feladata lehet e szagjelek detektálására. Könnyen lehet, hogy a „szökőkút” a puszta vizeletürítésen túl arra szolgál, hogy egymást tájékoztassák így a hím delfinek.
A kutatók Brazíliában figyelték meg a folyamidelfineket, és 36 esetben látták magát a szökőkutat is. Az eseményekben minden alkalomkor kizárólag hím állatok vettek részt, volt, hogy csak 1 másodpercig pisilt a delfin, de egyik esetben 41 másodpercig tartott az esemény.
A szárazföldi állatokban igen gyakori, hogy a vizeletükkel különböző információkat adnak át, azonban a ceteknél jelentősen visszafejlődtek a szaglószervek. A delfinekről azonban ismert, hogy ennek ellenére is képesek mind a levegőben, mind a vízben terjedő szagokat észlelni.
A kutatók szerint a megfigyelt jelenségnek nem az lehet a célja, hogy a vizelő delfin személyazonosságát elárulja így. A közelben lévő másik hím nagyon is tisztában lehet a fajtársa kilétével. Nem egészen világos, hogy pontosan miről is kommunikál így a delfin, de talán arról, hogy mennyire domináns, vagy mennyire erős, egészséges a kérdéses egyed.
A folyamidelfinek világszerte súlyosan veszélyeztetett állatok, és a mostani kutatás is azt igazolja, alig tudunk róluk valamit. Ahhoz, hogy meg tudjuk őrizni őket az utókor számára, jobban oda kell figyelni az efféle tevékenységeikre is.