Elképesztően ritka állatok érkeznek Debrecenbe

A fenyegetett fajnak mindössze néhány ezer példánya él.

Igazi világritkaságnak számító állatok, két nagy jácintara érkezik hamarosan a Zoo Debrecenbe. Amint az állatkert közleményéből kiderül, a tenyészpár egy fajmegmentő program keretein belül kerül az országba, új lakhelyükre várhatóan nyáron költözhetnek be.
A nagy jácintara (Anodorhynchus hyacinthinus) a világ legnagyobb testű papagája, hosszúsága akár az egy métert is meghaladhatja. A dél-amerikai Pantanal, valamint Brazília középső és keleti területeinek galériaerdeiben és pálmaligeteiben él, jellegzetes, teljesen kék tollazatával és élénksárga arcszínfoltjaival a trópusi madárvilág egyik ikonikus képviselője.
Vaskos, hatalmas csőre a legkeményebb diók feltörésére is alkalmas – fő táplálékát ugyanis olyan pálmafajok magvai képezik, amelyekhez csak kevesen férnek hozzá. Nappal aktív, párban vagy kisebb családi csoportokban mozog, és életének jelentős részét a magas fák lombkoronájában tölti. A faj erős párkapcsolatokat alakít ki, és a szülőpárok hosszú éveken át is együtt maradnak. A nagy jácintara különleges ökológiai szerepet is betölt, mivel táplálkozása során elősegíti a pálmafélék magvainak terjesztését.
A faj állománya az elmúlt évtizedekben jelentősen visszaesett az élőhelyek átalakítása – főként a pálmaligetek kiirtása és a legelőgazdálkodás térhódítása –, valamint az illegális állatkereskedelem miatt. Ezért a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján fenyegetett fajként szerepel, a CITES I. melléklet pedig a legszigorúbb nemzetközi védelmet biztosítja számára.
A becslések szerint csupán mintegy 4300 példánya él, világszerte mindössze 135 állatkertjében tartják, kevesebb mint 500 egyedet.
A Zoo Debrecen területe jelenleg 9 papagájfaj 22 egyedének ad otthont, köztük szintén fenyegetett hegyi aráknak (Primolius couloni) és kritikusan veszélyeztetett kéktorkú aráknak (Ara glaucogularis).