Ritka, veszélyeztetett madarak költenek az Alföldön

Márciusban tértek haza vándorlásukból, most fiókáik világrajöttét várják.

Veszélyben lévő madárfaj példányai kezdtek költésbe az Alföldön. A Körös-Maros Nemzeti Park beszámolója szerint kilenc pára nagy goda készül világra hozni utódait a kardoskúti Fehér-tó térségében. Költésük sikeressége azonban még nem borítékolható, ehhez égető szükség lenne a csapadékra, mivel ez a madárfaj erősen kötődik a vízhez.
A nagy goda (Limosa limosa) vándormadár, amely a telet a Földközi-tenger mentén, illetve Észak-Afrikában tölti. Eurázsiai költőhelyeire tavasszal tér vissza, Magyarországon főként az Alföldön fészkel. Idén márciusban igen nagy számban álltak meg ebben a térségben a vonuló nagy godák, április végére viszont legtöbbjük továbbállt. Összesen kilenc pár foglalt revírt.
Ennél a fajnál a költőpár mindkét tagja, felváltva kotlik és a hímek az utódok felnevelésében is részt vesznek. A fiókák fészekhagyók, születésük után hamar elkezdenek sétálgatni és akár több száz méterre is elkóborolgatnak. Röpképességüket 4-5 hetes korukban érik el.
A nagy goda nedves mocsárréteken, szikes legelőkön fordul elő. Különféle rovarokat, férgeket, csigákat és más gerincteleneket fogyaszt, de nagyon kevés mag is előfordul táplálékában.
Ez a madárfaj igen nagy elterjedési területtel rendelkezik, ám az utóbbi évtizedekben világállománya jelentősen lecsökkent. Európában több mint 40 százalékkal fogyatkozott meg példányszáma, Magyarországon pedig az 1980-as évek óta 1000-1200 párból csupán 80-320 maradt.
A Természetvédelmi Világszervezet Vörös Listáján mérsékelten fenyegetett fajként szerepel, Európában viszont veszélyeztetett. Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 ezer forint.