Ez Magyarország legnagyobb gyíkfaja

A faj hím egyedei a szaporodási időszak alatt különösen gyönyörűek.

Egy-egy állatkerti látogatás, az egzotikus élőlények megtekintése után arra a megállapításra juthatunk, hogy Magyarország bizony nem a hatalmas hüllők országa, kicsit körbenézve azonban találhatunk meglehetősen méretes fajokat. Ezek közé tartozik hazánk legnagyobb testű gyíkja, a zöld gyík – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület oldalán.
A faj példányainak testhossza akár a 40 centimétert is elérheti, ennek mintegy felét a farok adja.
A zöld gyík beazonosítása nem nehéz, meglehetősen jellegzetes küllemű állatról van szó. Az egyedek testalkata erőteljes, a példányok a többi gyíkhoz képest általában nagyobbak.
A nemek ivarérett korban eltérőek színezetükben:
- a hímek háta és oldala, valamint a lábak külső felülete általában világos- vagy smaragdzöld, amelybe apró, fekete pöttyök vegyülhetnek;
- a nőstények hátoldala pedig általában tarka, a hát középső sávja világos- vagy barnászöld, oldalt drapp csíkkal, sárgászöld, illetve halványbarnás oldalsó alapszínnel, kisebb-nagyobb fekete foltokkal, a testoldal középvonalában egy piszkosfehér vagy gyöngyházszínű pettysorral.
A hímek megjelenése különösen a májusban kezdődő szaporodási időszakban szép, ilyenkor torkuk búza- vagy kobaltkék színben pompázik. A látványos színezet a szaporodási időszak után lassan elhalványodik és a nyár végére kékesfehérré fakul.
Magyarországon a faj, mint minden hüllő és kétéltű, védett, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.