Újra láthatjuk jellegzetes rovaróriásunkat

Az ikonikus megjelenésű, méretes nagy szarvasbogár sokak közkedvelt rovara, ám kifejlett egyedeivel csak rövid időszakig találkozhatunk.

Májusban bújnak elő felszín alatti bábkamrájukból a kifejlett nagy szarvasbogarak – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület oldalán. A példányok ilyenkor a talaj felső rétegeiben várják, hogy felmelegedjen az idő, majd kibújva öreg tölgyek, fűzfák vagy gyümölcsfák törzsén gyülekeznek.
A kifejlett állatok csak 11 Celsius-fok feletti, főként fülledt estéken repülnek. A nőstények életükben csak egyszer, párzás után emelkednek a magasba, de a hímek is csak legfeljebb 2 kilométerre repülnek el kikelési pontjuktól.
Noha a kifejlett hímek legikonikusabb, sokak által kedvelt rovaraink közé tartoznak, meglehetősen rövid ideig, 4-5 hétig találkozhatunk csak velük.
Az egyedek nem sokkal a párzás után elpusztulnak, és a nőstények is csak néhány héttel élik túl őket.
A párzást követően a nőstények nagyjából félméteres mélységbe ássák magukat, hogy lerakják 50-100 darab petéjüket. A lárvák néhány hét alatt kelnek ki, ezek korhadó faanyaggal táplálkoznak.
Az akár 10 centiméteres hosszt is elérő lárvák 3-5 évig maradnak a föld alatt. Érdekes módon ezek az egyedek rendelkeznek ciripelőkészülékkel, hallószervvel viszont nem, zajkeltésük így valószínűleg más rovarok elriasztására szolgál.