Ezért támadhatnak emberekre a varjak

Azt is eláruljuk, mit kell tenni varjútámadás esetén.

Az elmúlt napok híradásai szerint egy tatabányai idős nőt kórházba kellett szállítani, miután varjak támadták rá, Budapesten pedig szintén varjútámadások miatt zárták le a IX. kerületi Ferenc teret. De miért támadnak emberekre ezek a madarak, és mit tehetünk ellenük? Ezekre a kérdésekre ad választ a 24.hu cikke.
A dolmányos varjak fiókaröptetése április végétől június elejéig tart, ebben az időszakban hagyják el a fészket a fiókák. Az ifjak ilyenkor tanulnak repülni, és nagyon kiszolgáltatottak, a szülők pedig nagy érőkkel védelmezik őket.
Mivel napjainkban rengeteg varjú él a városokban és más emberlakta településeken, az év ezen szakaszában a madarak könnyen összetűzésbe kerülhetnek az emberekkel, akik gyakran anélkül közelítik meg a növényzetben tartózkodó fiókákat, hogy tudomásuk lenne róla.
A felnőtt varjak azonban veszélyforrásként azonosítják a kicsinyeik közelébe tévedőket és rájuk is támadhatnak, hogy elüldözzék őket.
A probléma elvileg orvosolható lenne a fészkek és a fiókák áttelepítésével, ám ilyenkor félő, hogy a madárszülők nem találják meg az új helyet, ami a fiókák halálos ítéletét jelentené. Ráadásul a fészkek megközelítése sem egyszerű, mivel a varjak a legmagasabb fák legnehezebben hozzáférhető, csúcsi ágai közé építik meglehetősen stabil fészkeiket, amelyek eléréséhez emelőkosaras daruskocsi és akár útlezárás is szükséges lenne. Ez fészkenként akár százezres költséget is jelentene.
azt javasolja, varjútámadás esetén forduljunk szembe az állattal (ne fussunk el), karunkat széttárva mutassuk magunkat sokkal nagyobbnak és félelmetesebbnek (a kiabálás általában magától jön). A rámenősebb varjak, szarkák, sirályok esetében nyugodtan használjuk a kezünk ügyében lévő szatyrot, kézitáskát, könnyű hátizsákot, kabátot, esernyőt.
Addig is a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME)A dolmányos varjak (Corvus cornix) hazánkban gyakori fészkelők. Sikeresen alkalmazkodott az ember által megváltoztatott környezethez, így az erdők mellett a mezőgazdasági területeken és nagyvárosokban is megél. Különféle rovarokat, puhatestűeket, kisebb gerinceseket, dögöt és magokat egyaránt fogyaszt.
Kifejezetten intelligens állatként tartják számon, amely érti az ok-okozati összefüggéseket és képes előre tervezni, valamint eszközöket használni. Emellett meg tudja különböztetni az emberi arcokat, és azokra kiváló memóriájának köszönhetően sokáig emlékszik is. Fürgeségüknek és ügyességüknek köszönhetően akár a sasokkal is képesek felvenni a harcot, hogy védjék területeiket, vagy elcsenjék zsákmányát.