Ritka vándormadár tűnt fel az Alföldön

Afrikából érkezett hazánkba a szárnyas ritkaság.

Kacagócsér tűnt fel az Alföldön, a Szarvas és Gyomaendrőd között elhelyezkedő rózsási rizsföldeken. A Körös-Maros Nemzeti Park beszámolója szerint a területeiken található rizstelepeken a májusi áradások alkalmával minden évben lehetett madárritkaságokat megfigyelni és ez idén sem volt másképp.
A kacagócsér (Gelochelidon nilotica) Magyarországon csak kisszámú kóborlóként szokott feltűnni, leginkább a késő tavaszi és a nyári időszakban. Ilyenkor afrikai teleléséből tér vissza Európába, kontinensünkön főként a Mediterráneumban fészkel, de kisebb költőállománya előfordul Dánia és Észak-Németország területein is.
A XX. század elején alkalmanként még hazánkban is költött, elsősorban a Fertő tónál.
Utolsó ismert fészkelése 1955-ben, Fonyódon volt, majd 68 év elteltével, 2023-ban ismét regisztráltak egy sikeres költést a mórahalmi Nagyszéksós-tavon, ahol két fiókát nevelt fel egy pár.
A kacagócsér fészekalja 3 tojásból áll, mint általában a csérfajoké. Felismerése néhány faji bélyege alapján könnyű, mert rokonától, a küszvágó csértől nagyobb termete, vaskos fekete csőre, rövidebb farka különbözteti meg. Főként repülő rovarokkal táplálkozik, de békákat, kisebb rágcsálókat is elfogyaszt.