Parányi mocsári teknőst mentettek a nemzeti park dolgozói

A cseppnyi példány még tavaly kelhetett ki, az egész telet a föld alatt töltötte, ahonnan csak most, tavasszal bújt elő.

Aprócska, frissen kikelt mocsári teknősre bukkant a kertjében, a Holt-Marcal partján egy helyi lakos. A Fertő-Hanság Nemzeti Park közlése szerint a szemfüles megtaláló bejelentette felfedezését a nemzeti parknak, amivel nemcsak a kis példány megmentését segítette, hanem a helyi állomány tojásrakó helyeinek felderítését is.
A mocsári teknős (Emys orbicularis) egy mérsékelten fenyegetett hüllőfaj, amely hazánk teljes területén előfordul tavak és folyók mentén, illetve mocsaras területeken. Elsősorban a lassú folyású és álló vizeket kedveli, így inkább azok közelében számíthatunk rá, éppen ezért inkább az alföldi és dombvidéki tájainkon jellemző, de helyenként középhegységi tavainkban is előfordul.
Egykor rendkívül gyakorinak számított, mára azonban példányszáma megfogyatkozott, amiért többek között élőhelyeik eltűnése, illetve az idegenhonos teknősfajok megjelenése okolható.
Ezek közül a hasonló életmódú ékszerteknősök jelentik a legnagyobb fenyegetést, amelyek agresszív viselkedésükkel kiszorítják a napozóhelyekről a mocsári teknősöket, ráadásul olyan parazitákat is hordozhatnak, amelyekkel szemben a mocsári teknősök nem ellenállók.
A mocsári teknős Magyarországon – mint minden kétéltű és hüllő – védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
A kertben talált aprócska példány egy tavaly lerakott tojásból kelt ki, majd az egész telet a föld alatt töltötte a fészeküregben, és csak most tavasszal, a felmelegedéssel bújt elő a föld alól. A mocsári teknősök tojásrakási időszaka május és június között van, a nőstények ilyenkor elindulnak a vízből a szárazföldre, hogy napos, laza talajú helyet keressenek tojásaik elásásához. Ez az út gyakran forgalmas utakon, kertekben vagy épített környezetben vezet keresztül.
A nemzeti park dolgozói arra kérik a lakosságot, ha szárazföldön teknőst látnak – legyen az pici vagy nagy –, jelezzék megfigyelésedet a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság felé, az ide kattintva elérhető kérdőív kitöltésével.