Különös manőverekkel képes repülni a lepke

A lepkéket lassú, csapongó, libbenő repülésük teszi egyedivé, valószínűleg még a magyar nevük is ebből ered, no de miért is pont ilyen módon repkednek?

Testtartásukat hirtelen változtatják, röptük imbolyog, mozgásuk kaotikusnak tűnik, egészen más, mint a többi repülő rovaré. Egy újonnan, a Physics of Fluids folyóiratban közzé tett kínai kutatás azt vizsgálta, miként is áll a lepkék teste és szárnya repüléskor, különösen a e lassú lebbenések idején. A kutatást a folyóirat kiadója ismertette. E mozgásformák megértése amiatt is fontos, mert az aprócska méretű, mozgó szárnyakkal repülő légi járművek tervezésben nyújt segítséget.
„A libbenésnek létfontosságú feladata van a ragadozók elkerülésében, vagy épp a virágok látogatása során” – magyarázta Jenlai Csang, a kutatás résztvevője. A kutató elmondta, hogy a kaotikusnak látszó mozgás azonban egyáltalán nem véletlenszerű, hanem az evolúciós alkalmazkodás eredményeként kialakult módszer.
Érdemes tudni, hogy a lepke szárnyai nem valami merev szerkezetű dolgok, hanem a mozgatásuk során finoman ívelt, néha szinte csavart alakot vesznek fel. Ezt néhány különösen jól sikerült fotón látni is lehet, de jó szeműek élőben is megfigyelhetik.
A szakemberek nagy sebességű felvételeket készítettek vadon befogott káposztalepkék röptéről. Mivel nem akarták megjelölni a lepke szárnyát, és ezzel megváltoztatni annak fizikai tulajdonságait a festékkel, ezért a videófelvételeket gépi tanulás segítségével elemezték. Ennek során a gép modellt készített a lepke szárnyainak és testének egyes pontjait megfigyelve arról hogy miként mozognak e részek.
A mozgás egyes részleteinek elemzéséből világossá vált, hogy a lepkék jellegzetes lebbenő röptét a testtartásuk, testük dőlésszöge határozza meg, ezt folyamatosan változtatják a repülés során. Ezzel tudják befolyásolni a szárnyaikra ható aerodinamikai erők irányát.
A kutatók szerint e repülés megértése olyan mini repülő szerkezetek megépítését segítheti, ami például alkalmas katasztrófahelyszínek felderítésére, vagy éppen az üvegházi növények mesterséges beporzására is. Azonban az efféle, hangtalanul repülő masinákkal a vadvilágot is zavarástól mentesen lehet majd megfigyelni.