Videón, amint farkas közelít meg egy kirándulót az erődben

A felvétel kiválóan bemutatja, hogy a veszélyes ragadozó hírében álló farkasoknak eszük ágában sincs emberre támadni.

Elképesztő találkozásról készült felvételt tett közzé egy farkasokkal foglalkozó német ismeretterjesztő oldal a Facebookon. A videón az látható, amint egy sérült ragadozó néhány méteres közelségbe kerül egy emberrel, az interakció sokat elárul a szürke farkasok viselkedéséről.
A jelenetet a lengyel Wojciech Wiczanowski örökítette meg, aki csendesen üldögélt az erdőben egy fa alatt, amikor felbukkant a felé közeledő állat. A ragadozó jól láthatóan sebesült volt, hiszen egyik lábára sántított.
A farkas nem látta meg a férfit, ám amikor csupán mintegy 15 méterre volt tőle, megérezte az emberszagot.
Ilyen közelségbe kerülni egy ragadozóval talán életveszélyes helyzetnek tűnhet, a farkasok esetében ez azonban korán sincs így, ami a felvételen szereplő példány viselkedéséből is jól látszik. Az egyed – sérülése ellenére – nem esett pánikba, megtorpant, egy ideig szemlélte környezetét, majd óvatosan visszavonult abba az irányba, ahonnan érkezett.
A farkasok közvetlen megfigyelése ritka jelenség, mivel kifinomult érzékszerveikkel általában sokkal hamarabb érzékelik az embert, mielőtt az észrevenné őket. Ilyenkor nem támadnak, hanem gyorsan elbújnak, elmenekülnek.
A szürke farkas (Canis lupus) Európa számos országában megtalálható. Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 250 ezer forint. A Természetvédelmi Világszövetség adatai szerint nem veszélyeztetett, állománya stabil, hazai helyzete azonban már nem ennyire fényes. Az első világháború után teljesen eltűnt az országból és csak az 1980-as években jelent meg újra. Ma csupán maroknyi példánya él határainkon belül, ezért is indokolt védett státusza.
A farkasok jellemzően 5-9 egyedből álló falkákban élnek, de bizonyos esetekben ez a létszám a 30-at is meghaladhatja. A falkák rendkívül szervezett szociális csoportok, amelynek tagjai együtt szerzik a táplálékot és közösen nevelik a kölyköket.
A falka élén jellemzően egy alfahím áll, aki a csoport egyedüli vezetője, ám ezt a posztot akár nőstény is betöltheti. Az alfahím személye harcok révén dől el, ám ezek nem életre-halálra mennek, mivel az alulmaradt egyed meghunyászkodása kioltja a győztes támadókedvét.
Más kutyafélékhez hasonlóan a farkas húst, csontot és növényeket is eszik. Falkában vadászva önmagánál jóval nagyobb termetű növényevőket zsákmányol, de a falkából kivert egyedek többnyire csak rágcsálókat és más, kisebb állatokat tudnak elejteni.