Csaknem kétszáz év után tűnt fel újra a világ legkisebb vidrája

Komoly győzelem ez a fenyegetett faj számára.

Mintegy 185 év után először dokumentálták a világ legkisebb termetű vidrafaját Nepálban. Az ázsiai kiskarmú vidra – vagy törpevidra – (Amblonyx cinereus) mindössze 4,5 kilogrammosra és körülbelül 60 centiméter hosszúra nő, apró méretei ellenére azonban óriási jelentősége van.
Bár hajlamosak vagyunk a vidrákra játékos, aranyos állatokként gondolni, valójában profi ragadozók, amelyek fontos szerepet játszanak a természetes vizek hal- és kagylópopulációinak kordában tartásában – írja a BBC Wildlife. Nepál területén három vidrafaj honos, az európai vidra (Lutra lutra), a simaszőrű vidra (Lutrogale perspicillata), valamint az ázsiai kiskarmú vidra. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája szerint mindhárom fenyegetett vagy mérsékelten fenyegetett, utóbbi kettőt a sebezhető kategóriába sorolják.
A vidrafajok példányszáma a térségben hosszú évtizedek óta folyamatosan csökken a túlzott halászat, élőhelyeik elpusztítása, a vizek szennyezése, valamint vadászatuk miatt. Ezen veszélyeztető tényezők miatt Nepálból csaknem két évszázadra eltűntek az ázsiai kiskarmú vidrák, most azonban tudósok ismét észlelték a fajt az ország határain belül.
A sikertörtént részben a WWF érdeme, amely természetvédelmi szervezet a helyiek segítségével figyeli meg a vidrapopulációkat és alakít ki védett területeket. Emellett nagy hangsúlyt fektetnek a lakosság edukálására is, például olyan halászmódszerekre hívják fel a figyelmüket, amelyek kevésbé ártalmasak a környezet és a vidrák számára.