Döbbenetes rekordot állított fel ez a cápa

Olyasmit csinált, amihez hasonlót eddigi tudásunk szerint egyik fajtársa sem hajtott végre.

Minden bizonnyal világcsúcsot állított fel az a 2 és fél méteres nőstény bikacápa, amelyet tavaly nyáron fogtak ki Nigéria partjainál. Az állat egy frissen publikált tanulmány szerint több mint 7200 kilométeres utat tett meg, ami az eddig dokumentált leghosszabb ennél a fajnál.
Az állat eposzi kalandja során keresztülúszott két óceánon, a Mozambiki-csatornától indulva eljutott Dél-Afrika csücskéig, majd északra vette az irányt és egészen Nigériáig ért.
A National Geographic értesülései szerint a világrekorder példányt — amely akkor éppen Dél-Afrikánál tartózkodott — még 2021-ben látták el jeladóval kutatók. Három évvel később egy Turawa Hakeem nevű halász fogta ki Nigéria partjaitól nem messze, aki a jeladón található e-mail-címen keresztül felvette a kapcsolatot a tudósokkal.
Teljesen ledöbbentem, azt hittem átverésről van szó, mivel ilyesmi egy a millióhoz eséllyel történhet csak
— mondta Ryan Daly cápakutató, amikor arról kérdezték, hogyan érezte magát, miután elolvasta Hakeem levelét.
A szakértő elárulta, hogy a különleges bikacápát számos alkalommal észlelték Dél-Afrika és Mozambik közelében abban az évben, amikor rászerelték a jeladót, 2022 tavaszán azonban nyoma veszett. Egészen addig nem is tudták, mi lett vele, amíg az afrikai vadász fel nem kereste őket.
A bikacápák (Carcharhinus leucas) jellemzően partok közelében élnek és egyáltalán nem jellemző rájuk a hosszú utazások. A mostani előtt dokumentált leghosszabb vándorlás alig haladta meg a 2000 kilométert, vagyis háromszor rövidebb volt az új rekordnál.
A bikacápáknak legalább 18 Celsius-fokos vízre van szükségük az életben maradáshoz, ezért igencsak korlátozott az a terület, ahol előfordulhatnak. A szakértők ugyanakkor úgy gondolják, a klímaváltozás fokozatosan kiterjesztheti élőhelyeik határait, és egyre gyakrabban fordulhatnak elő olyan példányok, amelyek a mostanihoz hasonló hosszú vándorlásba kezdenek.