Ritka eset: három szülő nevelte a kis fiókákat

Izgalmas esetnek indult, ám tragikusan végződött a háromtagú halászsaspár története.

Különös szerelmi háromszöget örökített meg egy fészekfigyelő kamera Skóciában: két nőstény egy hím halászsas fészkelt együtt. A BBC beszámolója szerint a különös trió összesen négy tojást rakott, amelyekből ki is keltek a fiókák, ám a történet folytatása kevésbé sikerült boldogra.
Bár kezdetben a poligám kapcsolat kiegyensúlyozottnak tűnt, – a nőstények megosztoztak a halakon, amelyeket a hím a fészekbe vitt számukra – tagjai végül nem tudták megfelelőlen ellátni az utódokat. A fiókák május 28-án kezdtek előbújni tojásaikból, ekkor azonban a hím magára hagyta a fészket az újszülöttekkel együtt. Ettől kezdve a két nőstényre hárult, hogy élelmet szerezzen a fiókáknak, ami kezdetben úgy tűnt, sikerül is. Az egyik nőstény ugyanis elkezdett halak zsákmányolni és a fészekhez vinni, ám egy idő után elmaradtak a szállítmányok.
Ez végül azzal járt, hogy mind a négy fióka elpusztult.
A halászsas (Pandion haliaetus) az Antarktisz kivételével minden kontinensen fészkel, az Európában élő egyedek a telet elsősorban Nyugat- és Közép-Afrikában töltik. Magyarországon csak az őszi és tavaszi vonuláskor tűnnek fel, kisszámban. A gyűrűzési adatok szerint hazánkon elsősorban a Svédországban, Finnországban, valamint a balti államokban költő példányok vonulnak át.
A tavaszi vonulás során márciusban és áprilisban a leggyakoribb nálunk, míg az őszi vonulás során augusztus végétől október közepéig számíthatunk jelenlétére. Az esetek többségében egyszerre 1-2 példány kerül szem elé, de alkalmanként akár 3-4 madár is tartózkodik a halastavakon.
Ahogyan arra a neve is utal, a halászsas szinte kizárólag hallal táplálkozik.
Vadászati módszere rendkívül látványos: rövid ideig szitál a víz felett, majd amikor észreveszi a zsákmányt, szinte torpedóként zuhanva veti rá magát, karmaival megragadja, és a levegőbe emelkedik vele.
Érdekes megfigyelni, ahogyan ilyenkor a közelben lévő sirályok, varjak és a különböző ragadozó madarak próbálják elkobozni a halászsastól a zsákmányt. Ő azonban igyekszik távolabb kerülni támadóitól és egy nyugalmasabb helyen, például egy száraz fán, vagy egy gémeskúton elfogyasztani azt. Ha óvatosan közeledünk, akkor az ilyen pihenőhelyeken közelről is megfigyelhetjük ezt a fenséges ragadozó madarat.
A halászsas Magyarországon fokozottan védett állat, természetvédelmi értéke 500 ezer forint.