Valóságos madárparadicsom ez az odútelep

Csuszkák, örvös légykapók, szén-, kék és barátcinegék foglalták el a helyszínt.

Tavasszal rengeteg látnivaló és egyben rengeteg munka akad. Ilyenkor költ énekesmadaraink nagy része, így a számunkra kihelyezett mesterséges odúk ellenőrzése is ekkor történi.
Egy közel 40 odúból álló odútelepem van a Tüskevári-erdőben, ezek változatos társulásokban lettek kihelyezve. Az odúk egy része fatörzshöz erősítve, másik része a törzs mellé, ágra van felfüggesztve.
Az idei ellenőrzés eredménye, hogy három csuszka (Sitta europea) pár is költött a B típusú odúban, valamint, bár az elmúlt esztendőkhöz kevesebb számban, de foglaltak az örvös légykapók (Ficedula albicollis) is, és persze elmaradhatatlanok a szén-, kék és barátcinegék.
A leggyakoribb odúfoglaló a széncinege (Parus major), 17 költőpárt jegyzetem fel a madártani naplómba. Ő a legnagyobb termetű cinegénk, közel veréb nagyságú. Kedveli az ember közelségét, ám erdőkben is gyakori. A domb- és síkvidéken is elterjedt faj.

Alapvetően odúlakó, de a városi és falusi postaládákban, falrepedésekben és csővégekben is épít fészket. Mint a felvételen is látható a fészkét puhán kibéleli állati szőrrel és madártollal, a tojó ide tojja le 8-14 fehér alapon vörös pontokkal tarkított tojását. A kotlás a tojó feladata, közben a párja eteti őt.
Két hét kotlás után megpattannak a tojások és kikelnek a fiókák, mind a két szülő részt vállal a felnevelésükben. A faj tevékenysége a kiskertben roppant hasznos, hiszen egy-egy fészekaljnyi fióka felnevelése során rengeteg rovart fogyaszt el, sok kártevőt.

A fiókák 15-16 napos korunkban repülnek ki a fészekodúból. Népi elnevezései a künpics, küncsics, cin, szenescin, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.