Még a sasok is könnyen alulmaradnak ezekkel a madarakkal szemben

Hiába sokkal kisebbek náluk, rendre elkergetik őket területeikről.

Amikor a levegőben megpillantunk egy sast és néhány kisebb madarat, azt hihetnénk, hogy a ragadozó üldözi a kiszemelt zsákmányát. Ezzel ellentétben viszont sok olyan esetek fordul elő, amikor egy nagytermetű sast a nála jóval kisebb varjúfélék kergetik, üldözik.
Ezek a vakmerő madarak többnyire dolmányos varjak, vetési varjak vagy szarkák. Rájuk kifejezetten jellemző, hogy a náluk jóval nagyobb sasokat zaklatják. A varjak kisebbek, fürgébbek, fordulékonyabbak, így a levegőben nem igazán jelentenek rájuk veszélyt a sasok, azonban a fészkeikben lévő fiókákat, vagy a még ügyetlen, de már kirepült fiatal varjakat könnyűszerrel levadászhatják. Valószínűleg ebből adódik, hogy pimasz csipkelődéssel, folyamatos zaklatással igyekeznek elhajtani a területükről a hatalmas ragadozókat.
Nem ritka látvány, hogy amikor egy rétisas landol, néhány másodperc múlva már meg is jelennek a dolmányos varjak, akik közvetlenül a sas mellett szállnak le, majd sorozatosan rárepülnek hátulról, akár neki is ütköznek, csipkedik.
Addig háborgatják, amíg a sas már nem tűri őket és továbbrepül, de rendszerint a levegőben sem ér véget a jelenet. Ott is szigorúan hátulról, vagy felülről támadják a sast, aki odakap, fordul egyet hirtelen, de kárt nem tud bennük tenni, így inkább békésebb környékre távozik.
A varjak ráadásul a sasok zsákmányából is igyekeznek minél többet elcsenni, ezért sokszor a táplálkozó ragadozót is elüldözik. Igazán látványos természeti jelenet, ahogyan a sas mellett eltörpülő dolmányos varjú lapulva odaoson a sas mögé és csőrével csipkedi, húzogatja a faroktollait. Ez a viselkedés a téli időszakban, amikor a nehezebb táplálékhoz jutni még gyakrabban megfigyelhető.
A dolmányos varjak (Corvus cornix) hazánkban gyakori fészkelők. Sikeresen alkalmazkodott az ember által megváltoztatott környezethez, így az erdők mellett a mezőgazdasági területeken és nagyvárosokban is megél. Különféle rovarokat, puhatestűeket, kisebb gerinceseket, dögöt és magokat egyaránt fogyaszt.
Kifejezetten intelligens állatként tartják számon, amely érti az ok-okozati összefüggéseket és képes előre tervezni, valamint eszközöket használni. Emellett meg tudja különböztetni az emberi arcokat, és azokra kiváló memóriájának köszönhetően sokáig emlékszik is.
A dolmányos varjak fiókaröptetése április végétől június elejéig tart, ebben az időszakban hagyják el a fészket a fiókák. Az ifjak ilyenkor tanulnak repülni, és nagyon kiszolgáltatottak, a szülők pedig nagy érőkkel védelmezik őket. Mivel napjainkban rengeteg varjú él a városokban és más emberlakta településeken, az év ezen szakaszában a madarak könnyen összetűzésbe kerülhetnek az emberekkel, akik gyakran anélkül közelítik meg a növényzetben tartózkodó fiókákat, hogy tudomásuk lenne róla.
Ilyenkor előfordulhat, hogy a kicsinyeit féltő varjúszülő emberekre támad, mivel veszélyforrásként azonosítja őket.
azt javasolja, varjútámadás esetén forduljunk szembe az állattal (ne fussunk el), karunkat széttárva mutassuk magunkat sokkal nagyobbnak és félelmetesebbnek (a kiabálás általában magától jön). A rámenősebb varjak, szarkák, sirályok esetében nyugodtan használjuk a kezünk ügyében lévő szatyrot, kézitáskát, könnyű hátizsákot, kabátot, esernyőt.
Addig is a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME)