Igazi ritkaságot, fészkelő darvakat láttak a Kiskunságban

A két tojást őrző fészket, valamint a már kikelt fiókákat is sikerült lencsevégre kapni.

Költő darupárt figyeltek meg Apajon a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai. Amint beszámolójukból kiderül, a Magyarországon ritkaságnak számító, két tojásos darusfészekről május elején sikerült először felvételt készíteniük, azóta pedig már a világra jött fiókákat is megpillantották.
Május 17-én még mindkét fiókát látták, de azóta sajnos az egyik elpusztult, vélhetően ragadozónak esett áldozatul.
A daru (Grus grus) a magyar kultúra egyik meghatározó állata. A néphagyományban kiemelt jelentőséggel bír, krúgatása az ősz egyik elmaradhatatlan hangulati eleme, a darutollas kalap pedig egyfajta státuszszimbólum volt a magyar nép körében.
Ősszel nagy tömegben vonul át az országban, ám novemberben a madarak nagy része elhagyja hazánkat. Az elmúlt években azonban egyre nagyobb számban maradnak itt áttelelni.

Egykor nagy számban költött is hazánkban, de az 1910-es években ez megváltozott. Csak több mint 100 évvel később, 2015-ben figyeltek meg újra költő darupárt Magyarországon, a Marcal-medencében, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, ahol azóta is rendszeresen költ egy pár. Ma nagyon ritka fészkelőnek számít hazánkban, az elmúlt években csak egy-két esetről tudunk: 2023-ban új helyen, Zalában a Válicka-völgyben sikerült megfigyelni egy költést, 2024-ben pedig a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, a Dél-Hanságban észleltek egy fiókát vezető párt.
A daru elsősorban nyílt, de nehezen megközelíthető, állandó vízborítású, mocsaras, ingoványos területeken fészkel, ahol a vegetáció kellő mértékű takarást biztosít. Fészkét vízinövényekkel, náddal, sással béleli, amelybe rendszerint kettő, nagyon ritkán három, barnásszürke-barna foltos tojást rak. A költési időszak átlagosan április második felétől május közepéig tart, de ritka esetekben még júniusban is megfigyelhető.
A földön fészkelő madarak tojásaira, valamint fiókáira az intenzív mezőgazdasági tevékenység mellett a legnagyobb veszélyt a ragadozók jelentik. A daru Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 50 ezer forint, a globális és európai Vörös Listán a nem fenyegetett kategóriába tartozik.