Az élénk rózsaszín is lehet rejtőszín az őserdőben

A levelek közt élő rovarok számára a zöld az ideálisnak tűnő rejtőszín, azonban vannak nagyon érdekes kivételek.

A környezetbe olvadáshoz számtalan állat visel valamiféle álcát – ez az esetek nagyon nagy többségében állandó. Azonban vannak olyan példák is, ahol az álca változó, így a kaméleon vagy a polip aktuális környezethez alkalmazkodása jól ismert. Nemrégiben az Ecology folyóiratban egy trópusi amerikai lombszöcskét mutattak be brit és holland kutatók.
A lombszöcskék (Tettigonidae) világszerte élő mintegy 8000 fajából számtalan mutat valamilyen mimikrit, a legtöbb levelekre hasonlít, az állatcsoport élőhelyét utánozva. Azonban nem egy igazán különleges típus, például a csipkéhez hasonlóan finom mintázatú zuzmóutánzó, de még darazsat utánzó faj is akad. A kutatók most olyan fajt vizsgáltak meg, amely eleinte rendkívül élénk rózsás-vöröses, majd pedig levélzöld árnyalatot ölt.
Az egyes állatok eltérő küllemű élőlényeket utánozhatnak különböző életkorukban, most azonban olyat mutattak be, amely felnőttként változtatja meg a színét a hatékony mimikri céljából.
A Smithsonian Trópusi Kutatóintézet kezelésében álló, Barro Colorado nevű panamai kísérleti erdőségben élő lombszöcske (Arota festae) kifejlett nőstény példányát – ugyanazt az egyedet – figyelték meg a kutatók. Az állat Közép-Amerika nagyobb területén honos egyébként, és átlag 3 centi hosszúra nő. A fiatal levelekre hasonló alkatú és zöld színt visel.





Azonban az őserdei kutatóbázis lámpájának fényében, mintegy 5 méterre az érintetlen dzsungeltől feltűnt egy kifejlett nőstény, amely élénk rózsaszínben pompázott. Gyakori fajról van szó, ugyanitt a 4 hónapos szezon során 21 zöld példányt is találtak. A különös árnyalatú állatot a kutatók befogták, és egy zárt, de más rovarokkal közös, teljesen természetes körülményeket nyújtó röpdében tartották, ott etették is őt természetesen.
Érdemes tudni, hogy bizonyos állatok körében előfordulhat az eritrizmus – vagyis a szokatlanul pirosas-rózsás árnyalat – a lombszöcskék és más szöcskék, sáskák közt is előfordul. Most azonban nem egy efféle, genetikai okból rózsaszín példányt fogtak be a kutatók.
A röpdében volt pár szokványos zöld színű fajtársa is, az egyikkel ráadásul sikerrel párzott is a rózsaszínű nőstény. A 30 napos időszak alatt folyamatosan figyelték a rózsaszín példányt és minden nap lefotózták. A napok múltával változni kezdett a színe: a negyedik napon már halványabb rózsás volt, az ötödik napon zöldes-rózsás, és a második hét elteltével ő is szép zöld lett, mint a legtöbb fajtársa.
Ilyen jellegű változást eddig sose láttak! Az előfordulhat, hogy egy növekvő állat az egyes vedlések között némiképp változik, de teljesen kifejlett, felnőtt állat nem. A kutatók azonban magyarázattal is szolgáltak a szokatlan eseményre.

Számos trópusi növény frissen növekvő levele vöröses-rózsás árnyalatú, mivel kevés még benne a klorofill, és a növekedés során fokozatosan alakul zölddé. A lombszöcske pontosan ezt a folyamatot utánozta le a rózsásból zölddé válása során. A trópusi erdőben egész évben vannak így növekvő vöröses színű levelek, így a szöcske bármikor képes lehet elrejtőzni köztük, hiába szembetűnő élénk rózsaszínű.
A szöcskefaj helyi egyedei közt a legtöbb egyszínű zöld volt, akadt néhány száradó-foltosodó levélre hasonlító zöld, és a megvizsgált rózsaszín példány voltak egyébként jelen. Ahhoz, hogy teljes bizonyossággal kijelenthető legyen, valóban egy speciális mimikriről van szó, az efféle rózsás színű példányokat meg kell aszerint is vizsgálni, hogy valóban előnyt jelent-e számukra a ragadozókkal szemben a változó szín ebben az őserdei környezetben.
Nem kizárt azonban az se, hogy az élénk rózsaszín árnyalat akképp hat, hogy a ragadozók számára érthetetlen, meghökkentő, és ezért nem fogják meg. Ez akkor lehet hatékony, ha egyébként ritka ez a szín a rovarok közt.
Azzal, ha egy szöcskepopulációban számos minta- vagy színváltozat előfordul, megnehezítik ezek az állatok a ragadozóik számára, hogy megszokott minta szerint próbáljanak zsákmányt ejteni. Azt is megjegyezték a kutatók, hogy a rózsaszín árnyalat lehet esetleg valamiféle más örökletes tulajdonság véletlen mellékterméke is.






































































































































































































