Tudomány

Az elszigetelt kis élőhelyfoltok biodiverzitás-megőrző szerepe
Az Alföldön található erdőssztyepp-foltok és kunhalmok biodiverzitását vizsgálva az ELKH Ökológiai Kutatóközpontban (ÖK) munkatársai azt találták, hogy ezen elszigetelt elhelyezkedésű élőhelyek természetvédelmi értéke kis méretük ellenére is kiemelkedő, többek között legalább százötven - részben ritkán látható, részben eddig teljesen ismeretlen - pókfajnak adnak otthont.
Legfrissebbek
Madárinfluenza egy spanyol nyércfarmon
Horgas fogú pterodaktiluszt találtak
A kutyák és törpemalacok vizuális jelzései
Még több cikk
Ahol már betiltották a kínai díszkörtét
Hazánkban is egyre több helyen ültetik azt a kínai díszkörtefát, amelyről ma már jól ismert: rendkívül könnyen kivadul és képes inváziós fajként tönkre tenni a természetes környezetet.
Vegyi fegyverrel öl a laskagomba
A laskagombáról néhány éve tudjuk, hogy képes aprócska fonálférgeket megbénítani és megemészteni, ám eddig rejtély volt, mi módon teszi.
Gravitációs hullámokkal akár az Ősrobbanásig is visszatekinthetünk
Az elsőként 2015-ben észlelt gravitációs hullámok felhasználhatóak a múlt vizsgálatára is.
Új kommunikációs útvonal az emberi agyban
A magyar kutatók új kommunikációs útvonalat találtak a gondolkodás központja, az agykéreg és egy olyan agyterület között, amely kulcsszerepet játszik az agyba érkező információk feldolgozásában.
Drámaian nő a fényszennyezés
A fényszennyezés nem úri huncutság: mind az élővilágra, mind az emberi egészségre igen súlyos hatása van, most a 2011-2022 közti változást mérte fel egy kutatócsoport, és megdöbbentő eredményeket kaptak.
Cápafogat kerestek, bálnakoponyát találtak
A Maryland állambéli Matoaka-parton kutatott fosszilis cápafogak után egy család, ám nagy meglepetésükre egy 12 millió éves bálnakoponyára bukkantak rá.