Szélerőművek – hazai alapanyagból, magyar beszállítókkal
Szélerőmű összeszerelő üzem épül Gyulán; az Eurowind Kft. ötmilliárd forintos beruházással - a helyi ipari park 9 hektáros területén - egy összeszerelő üzemet, valamint a szélerőművek továbbfejlesztését célzó energia kutató központot kíván kialakítani.
A cég hárommillió forint törzstőkével 2003-ban alakult kft. dán szakmai befektetők közreműködésével, európai uniós támogatássokkal, valamint hitel igénybevételével kívánja a beruházást megvalósítani. A gyulai üzemben várhatóan közel 200 embernek adnak munkát, a tervek szerint azonban három éven belül akár 600 főre is növekedhet a foglalkozatás.
A társaság egyik magyar tulajdonosa már rendelkezik hazai referenciákkal, ő építette a Fejér megyei Kulcs, és a Győr-Moson-Sopron megyei Mosonszolnok mellett már működő három, egyenként 600 kilowatt kapacitású szélerőművet. A társaságnak jelenleg mintegy tízmilliárd forint értékű rendelésállománya van, ugyanis több hazai vállalkozás is szélerőművek létesítését tervezi.
Az Eurowind Kft. – szemben az eddig létesített, importból származó erőművekkel – többségében magyar gyártásból és magyar alapanyagok felhasználásával kívánja kielégíteni az igényeket.
Hazai alapanyagból magyar beszállítókkal
Egy-egy erőmű 750 család éves energiaszükségletét biztosítja, és átlagosan 150-200 millió forintba kerül. A 100 méteres acél tartószerkezet súlya megközelíti a 200 tonnát, és a hozzátartozó gépház súlya is több mint 70 tonna. Az acélszerkezetek gyártását Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, magyar munkaerővel és magyar alapanyagok felhasználásával tervezik megkezdeni, Gyulán a végső összeszerelést fogják végezni.
Az erőmű kivitelezése több mint 50 százalékban hazai alapanyagokból és magyar beszállítók közreműködésével valósulhat meg, míg a fennmaradó hányadot külföldről, elsősorban a szélerőművek létesítésében nagy hagyományokkal rendelkező Dániából kívánják beszerezni.
A szélerőművek gazdaságossát jelzi, hogy egy 600 kilowatt teljesítményű szélerőmű hat forint ötven fillér önköltséggel állít elő egy kilowatt elektromos energiát, amit 19 forintért lehet értékesíteni, így a számítások szerint 6, 5-8 év alatt megtérülhet a beruházás.
Az európai uniós irányelvek szerint 2020-ra a nemzetállamokban 12 százalékra kell növelni a megújuló energiából előállított villamos energia arányát, amire kiválóan alkalmasak a szélerőművek.
Német szakértők szerint Magyarországon az Alföldön hasonlóak a szélviszonyok mint az Északi-tenger partján, csak ebben a térségben magasabb, átlag száz méteres tartószerkezetet kell építeni a 82 méter átmérőjű szélkerekeknek.