Legyen keményebb a tojáshéj!
Az ottawai egyetem tudósai a Tojás Védelem (EggDefense) nevű nemzetközi kutatás keretében azt vizsgálják, hogyan „varázsolhatnák” a tojáshéjat keményebbé.
Bár a tojáshéj van annyira kemény, hogy a termelőtől a zöldségesig tartó utat nagy valószínűséggel átvészeli, a kutatócsoport szeretné az időnként előforduló apró töréseket is megakadályozni, amelyek a baktériumoknak, így a szalmonellának is táptalajul szolgálnak.
A keményebb héj érdekében a kutatók mind a tyúkok, mind a tojások DNS-ét vizsgálják. A tyúkok tojáshéj „előállító” folyamatában számos ásványi anyagnak és fehérjének jut szerep. A kanadai kutatók eddig 10, a tojáshéj keménységét meghatározó fehérjeláncot tártak fel, és feltételezésük szerint még 2-3 tucat fehérjének van befolyása a héjképződésben.
A kanadai csoport két olyan fehérjét azonosított, amely egy hálószerű réteget képez a héjban. Ezek az un. mátrix-fehérjék bár csupán a tojáshéj kis részét teszik ki, befolyásolják a héj 95 százalékát kitevő ásványi anygaok kristályosodási folyamatát.
A kálcium-karbonát kristályosodásán múlik a keménység
A héj fő anyaga a kálcium karbonát, amely relatíve gyakori az élőlényekben. Ebből áll például a tengeri kagyló, sőt az emberben is található egy apró rész, a belső fülben lévő otolith-készülékek, amelyek kálcium karbonátból épülnek fel.
A tojás kristályosodása sokféleképpen történhet: néha a kristályok párhuzamos láncokként kapcsolódnak össze, néha pedig összefonódnak és erősebb héjat képeznek.
A tojáshéj keménységét befolyásolja az is, hogy milyen idős a tojást tojó tyúk: az idősebb madarak tojáshéja gyengébb, ami elsősorban azzal függ össze, hogy ők nagyobb tojásokat tojnak, ám a héj ugyanolyan mennyiségű fehérjéből és ásványi anyagból épül fel.
Az aranytojást tojó, azaz a legtökéletesebb keménységű toját tojó kor a tyúkoknál egyéves korukig tart. A kutatásokat valószínűleg jelentősen megkönnyíti, hogy jövő évre befejeződik a tyúkok génállományának feltérképezése.
Van azonban határa annak, ameddig a kutatók a tojáshéj-keményítésben elmehetnek: a héj ugyanis elsősorban a születendő kiscsirke védelmét szolgálja, nem pedig a zökkenőmentes szállítást.
Forrás: The Globe and Mail