Asztma – nem is egyetlen betegségről van szó?
Az enyhe és a súlyos asztma két egymástól különböző betegség eredményeként alakul ki – vélekednek egyes tudósok. Ezzel magyarázzák azt is, hogy a súlyosabb változatban szenvedők miért nem reagálnak megfelelően a létező kezelésekre.
A European Respiratory Journalban frissen megjelent cikk kilenc országból származó 300 beteg adatainak feldolgozásán alapul. A kutatók azt remélik, hogy a felfedezéseikkel hozzájárulhatnak az asztma jobb kezeléséhez és a súlyos betegek nagyobb arányú gyógyulásához.
A súlyos betegek egyébként gyakrabban szenvednek rohamoktól és sokkal többször szorulnak sürgősségi orvosi ellátásra. A súlyos asztma túlélési esélyei egyébként is nagyon rosszak, egyes rákbetegségekéhez hasonlítanak a szomorú statisztikák. Több európai ország kutatói ezért most összefogtak, és közösen vizsgálják a súlyosabbik asztma okait, lefolyását és tüneteit.
Az elkészült tanulmányt részben az Európai Unió finanszírozta – írja a BBC. 158 enyhébb asztmatikus beteget és 163 súlyos esetet vizsgáltak a tudósok. A 158 enyhébb beteg mindegyikénél kiderült, hogy ellenőrzés alá vonható a kór, amennyiben kis mennyiségű corticosteroidokat inhalálnak, lélegeznek be. Ezek a szteroidok egyébként a legszokványosabb asztma-gyógyszerek.
Ugyanakkor a súlyosabb változatban szenvedők körében csak nagyon kevés esetben sikerült a betegséget kontrollálniuk az orvosoknak. Többször is rohamot kaptak (kapnak), és napi munkavégzésüket, életvitelüket is igencsak akadályozza a betegség. Mindez annak ellenére történt velük, hogy sokkal nagyobb adagot kaptak a corticosteroidokból, egyharmaduk pedig igen erős szteroidokat kapott.
Az orvosok megnézték a két csoport tagjainak vérképét, és az elemzések kimutatták, hogy igencsak eltér egymástól az enyhébb asztmatikusok és a súlyos betegek eredménye. Ennek alapján vonták le azt a következtetést, hogy a két szimptóma két különböző betegséget takarhat.
A frissen megjelent tanulmány további érdekességeket is tartalmaz. Így például kiderült, hogy több férfi szenved a gyengébb asztmában (1, 6:1 arányban több a férfi ebben a csoportban), miközben a súlyosabb tünetegyüttes a nőknél négyszer gyakrabban fordul elő.