A hosszú élet titka – igyunk bort!
Ételeinkben és a borban találhatók olyan anyagok, amelyek képesek az emberi élet meghosszabbítására – a Harvard Egyetem kutatói szerint.
Amerikai kutatók a Harvard Egyetemen nemrégiben olyan összetevőket, úgynevezett polifenolokat fedeztek fel, amelyek jelentősen meghosszabbítják a sejtek élettartamát – közölte a BBC. Az élesztőgombák sejtjei például tovább élnek ezektől az anyagoktól, de a kutatók szerint az emberi sejtekben is hasonló hatást fejthetnek ki a polifenolok. A legjobban ismert polifenol (a resveratrol) a vörös borban található, bár számos növényben termelődnek hasonló anyagok. A tudósok nem csupán az „életelixír” feltalálása miatt keresgélnek a polifenolok után, hanem azért is, mert ezek az anyagok csökkentik a szívbetegségek és a rák kifejlődésének esélyeit.
A Harvard kutatói most úgy találták, hogy bizonyos kémiai anyagok képesek akár 70 százalékkal is meghosszabbítani az élesztők élettartamát. Ezt egy eddig ismeretlen eljárás segítségével érték el, a szirtuin nevű enzimek termelését sikerült növelniük.
A kutatók rájöttek a vörös bor „hatásmechanizmusára” is: a resveratrol ugyanis a szirtuin termelését fokozza. A szirtuinok termelődését már emberi sejtekben is sikerült emelni, igaz, csak laboratóriumi körülmények között. Az élő szervezetek tanulmányozásakor viszont már nemcsak az élesztők, hanem a legyek és a férgek között is kimutatható volt a hosszabb élettartam. A kutatás következő lépésében egereken is szeretnék tesztelni ezt a hatásmechanizmust. Ha sikeres lesz a kipróbálás, és az egereken sem mutatkozik semmilyen káros jelenség, akkor a tudósok reményei szerint akár emberek számára is megkezdődhet az „életelixír” kifejlesztése.