A „csípős paprika” receptor szerepe a mellkasi fájdalmakban
A szívinfarktus során érzett mellkasi fájdalmak és a csípős paprika után a nyelvről átterjedő égető érzés között hasonlóság áll fenn – állítják a Penn State College of Medicine kutatócsoportja. A forró, égető érzés ugyanis a nyelven és a mellkasban ugyanolyan típusú idegi receptorokról terjed szét.
A paprika csípősségéért a növény húsos toktermésében felhalmozódó kapszicin felelős. A nyelven található kapszicin-receptor molekulák olyan ioncsatornákat építenek fel valamennyi testi sejtben, melyek fájdalomérzetet keltenek akkor, ha a környezet hőmérséklete biológiailag káros küszöbérték felé emelkedik. Magyarán: a kapszicin-receptor hasító fájdalomérzéset közvetít.
„A kutatás elsőként igazolja, hogy a „csípős paprika” receptor a szíven is megtalálható, és kulcsszerepe lehet a mellkasi fájdalomban” – állítja Hui-Lin Pan, M.D., Ph.D. professzor Journal of Physiology folyóirat legfrissebb számában. A receptor felfedezése segíthet a krónikus mellkasi fájdalmak, mint az angina pectoris elleni eljárások kifejlesztésében.
(Az angina pectoris ideiglenes mellkasi fájdalom, amelyet a szív elégtelen vérellátása okoz. Jellemzői: a mellkasfal mögött jelentkező feszülés, tompa diszkomfort érzés, dermedtség, égés, nyomó vagy szorító fájdalom. A fájdalom kisugározhat a karok, a nyak és az áll felé. Az anginát rendszerint testmozgás, evés vagy stressz váltja ki, de pihenés közben is jelentkezhet. Az anginás roham nem szívinfarktus, de a kezeletlen angina szívinfarktushoz vezethet.)
A szív erős izomszövetből áll, mely összehúzódásaival biztosítja testszerte a vérkeringést. A sziv mûködéséhez oxigén szükséges, ami a vérárammal jut el hozzá. Szívinfarktus esetén a szív egy része hosszabb időn keresztül nem vagy csak minimális mértékben jut oxigénhez. Oxigén nélkül az érintett szívizom elhal. A szívinfarktust égető mellkasi fájdalom kíséri.
A kutatócsoport floureszkáló anyag befecskendezésével először az ún. VR1 receptorokat tárta fel patkányok szívén, majd azt vizsgálták, hogy a „csípős paprika” receptorokat tartalmazó érzőidegek hogyan reagálnak a kapszicint tartalmazó gyógyszerekre. A szer lekötötte és gyengítette a VR1 receptort tartalmazó ideget.
A kísérlet eredményei szerint a VR1 receptornak meghatározó szerepe van az idegi és kardivaszkuláris reflexek működésében, így a mellkasi fájdalom kisugárzásában is.
Az eredmények hasznosak lehetnek az ún néma ischemia elleni kezelésekben is. Mivel a „csípős paprika” receptorok a szív külső falán helyezkednek el, ha valakinek a belső szívszövetei károsodnak, elképzelhető, hogy nem érzi az árulkodó mellkasi fájdalmakat. A kutatócsoport következő célkitűzése a fájdalom és a receptor közötti küzvetlen kapcsolat leírása.