Új rákterápia: forró nanorészecskék égetik el a tumorsejteket
Beinjekciózni, felmelegíteni és megsemmisíteni – ez lehetne a jelszava annak a módszernek, amelyet a Jénai Egyetem diagnosztikai és intervenciós radiológiai intézetének kutatója dolgozott ki. Az Ingrid Hilger nevéhez fűződő metódus lényege azonban kissé bonyolultabb: arról van szó, hogy apró, nanoméretű fémrészecskéket juttatnak be az emberi szervezetbe, amelyeket felmelegítenek, és azok előbb összekuszálják a rákos szöveteket, majd elpusztítják a tumorsejteket.
A hőterápia (hyperthermia) régi gyógymódja a rák elleni küzdelemnek. Lényege azon alapul, hogy a gyorsan osztódó ráksejtek eleve magasabb hőmérsékletűek, így ha felmelegítik őket, nagyobb valószínűséggel bomlanak fel a negyven fok feletti hőmérsékleten, mint az egészséges sejtek, amelyek „hidegebbek”, miután működésük is lassabb.
A jénai módszer abban különbözik az eddig alkalmazott eljárásoktól, hogy a mágneses folyadékok elvén alapul. A vasoxid-részecskéket különleges molekulaburokba csomagolva juttatják be az emberi szervezetbe, majd azok mágneses tulajdonságait kihasználva felmelegítik őket. A burok, amelybe „bebugyolálják” a részecskéket, cukorból is készülhet. (Más vélemények szerint ez a burok és a részecskék maguk is a vérbe bekerülve mellékhatásokat okozhatnak. Ingrid Hilger szerint azonban a mellékhatások nem súlyosak, illetve megfelelő keretek között tarthatók.)
Hilger szerint metódusa a mellrák kezelésében is sikeres lehet. Egy centiméternél kisebb méretű, korai stádiumban lévő daganatokat lehet elpusztítani a mágneses nanorészecskékkel. A módszert egyébként sikeresen alkalmazták egy agytumorban szenvedő betegnél is, ily módon a világon először tudtak teljesen megsemmisíteni agydaganatot – írja a Spiegel Online. A mellrák kezelésére azért tűnik ígéretesnek a módszer, mert megfelelő sugárterápiával és gyógyszeres (chemoterápiás) kezelésével párosítva alkalmas lehet az eddigi sebészeti metódusok helyettesítésére is.
A mágneses részecskéket egyébként közvetlenül a tumorszövetekbe injekciózták be az agytumor kezelésekor. Mágneses mezővel kívülről hozták mozgásba az apró vasszemcséket, az így keletkezett hő pedig megölte a ráksejteket. Berlini kutatók most 15 másik, szintén agytumorban szenvedő betegen is szeretnék kipróbálni a módszert, amely Hilger szerint más daganatos megbetegedések esetén is alkalmazható (az állatkísérletek sikerei legalábbis ezt látszanak igazolni).