Nanoméretű vasrészecskékkel tisztítható a szennyezett talaj
A közönséges vas hamarosan nagy segítséget nyújthat ahhoz, hogy egy globális problémára választ adjanak a tudósok: a fém nanoméretű részecskéi képesek lehetnek arra, hogy megtisztítsák a szennyezett talajt és a talajvizet is.
Amerikai tudósok egy meglepően egyszerű módszert fejlesztettek ki, és – legalábbis saját közlésük szerint – eredményesen alkalmazták is azt – írja a Der Spiegel. A metódus lényege: vízben felkevert vasszemcséket juttattak a talajba, és ezek a részecskék annyira „aktívnak”, reakciókésznek mutatkoztak, hogy még a szerves mérgeket és a nehézfémeket is csaknem veszélytelen formában kötötték meg.
A kutatók mindezt a „Journal of Nanoparticle Research” című szaklapban tárták a nyilvánosság elé. Az persze, hogy a vas kiváló tisztítóképességgel rendelkezik, már korábban is ismert volt. Mindennek oka a vas oxidáló képessége. A levegővel reakcióba lépve például rozsdásodni kezd a fém.
Ha ez a kémiai reakció, vagyis az oxidáció mérgek jelenlétében zajlik, akkor szerencsés esetben olyan vegyületek jönnek létre, amelyek kevésbé ártalmasak az élő szervezetekre, illetve a környezetre. A tudósok ezt tapasztalták például a dioxinok és a poliklórozott bifenilén kapcsán, továbbá egy tetraklóros szénvegyületnél is.
Olyan veszélyes nehézfémek is, mint az ólom, a nikkel, a higany, sőt még az urán esetében is nehezen oldható kémiai kötéseket létesítenek a vasrészecskék, amelyek nem kerülhetnek be az élő szervezetek körforgásába, illetve ha bekerülnek, nem okoznak súlyos problémát.
A nanorészecskék a hagyományos vasporral szemben tízszer, sőt ezerszer aktívabbnak bizonyultak a kísérletek során – az eljárás újdonsága ezen a tulajdonságon alapul. Az USA-beli Betlehemben működő LeHigh Egyetem kutatója, Wei-xiang Zhang, a mostani kísérletek vezetője legalábbis ezt hangsúlyozza közleményében.