Mire használják a világ legnagyobb teljesítményű számítógépét?
Egy éve működik Tokióban a világ legnagyobb teljesítményű számítógépe és ennek az üzembe helyezése akkoriban sokkolta az amerikaiakat, kicsit hasonlóan a szovjetek Szputnyikjához: el is nevezték az új szuperszámítógépet Computnyiknak.
Az amerikaiak és az európaiak csak ámultak és bámultak és irigykedtek, amikor hallgatták a tokiói Föld Szimulátor Központ vezetőjének a beszámolóját egy heidelbergi konferencián. Egy éve működik Tokióban a világ legnagyobb teljesítményű számítógépe és ennek az üzembe helyezése akkoriban sokkolta az amerikaiakat, kicsit hasonlóan a szovjetek Szputnyikjához: el is nevezték az új szuperszámítógépet Computnyiknak.
A japánok most arról számoltak be, hogy mire használták a gépet egy év alatt. A rendelkezésre álló idő felében Föld-modellezéssel foglalkoztak, – ez lényegében klíma-modellezést jelent -; 20 százalékban pedig földtudományi kutatásokra hazsnálták: be is mutattak egy animációs filmet arról, milyen lenne a terjedése egy a Richter-skála szerinti 8, 1-es földrengésnek. A hitelesítési minta egy 30 évvel ezelőtti 8-as erősségű földrengés volt. Kiderült, hogy az esetlegesen várható földrengés ettől lényegesen különbözne.
Ahhoz, hogy a klímaváltozásokat egy nagyságrenddel pontosabban lehessen modellezni, ezerszeresére kellett növelni a gép teljesítményét, ami még 300 millió dollárba kerülne. De ez valószínűleg meg is lesz. Hogy legyen összehasonlítási alap: a Német Klímakutató Központnak 50 millió dollár jut 10 évre, míg a japán csodaszámítógép önmagában 500 millióba került.
Forrás:Rádió.hu/Szonda