Tájékozódási érzék – az autóvezetés „növeszti” az agyat
A helyes tájékozódás a nagyvárosok dzsungelében nyilvánvalóan agytréning kérdése – írja a Spiegel Online. Kutatók szerint az autóvezetés e szervünk bizonyos területeit különösen igénybe veszi. A tudósok kiderítették, hogy ezek az agyterületek taxisofőröknél a legnagyobbak.
Az autóvezetés olyan agysejteket aktivál, amelyek a tanulóképességgel és az emlékezéssel hozhatók kapcsolatba, illetve e két funkcióért felelősek. Mindez megmagyarázhatja, hogy miként képesek a taxisok a bonyolult és átláthatatlan utcákra, útkereszteződésekre és teljes útvonalakra emlékezni – közölték a Nature című tudományos folyóiratban az amerikai Brandeis Egyetem és a UCLA (a Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i tagozata) kutatói.
A vizsgálathoz a kutatók egy számítógépes játékot használtak fel. Hét kísérleti személynek azt a feladatot adták, hogy vigyenek utasokat egy virtuális város különböző pontjaihoz. A teszt során a kutatók azt tapasztalták, hogy az agyban lévő hippocampus sejtjei bizonyos helyszínekre reagáltak, a parahippocampus neuronjai (idegsejtjei) pedig a fontosabb látnivalók, nevezetességek és különleges jelzések hatására aktiválódtak.
Az autóvezetés formálja az agyat
A homlok- és a halántéklebeny sejtjei pedig akkor reagáltak, amikor a kísérleti alanyok megpróbáltak összekapcsolni egy kiindulópontot, egy tartózkodási helyet, illetve különböző vizuális élményeket és a célállomásokat. Patkánykísérletek egyébként hasonló eredményekre vezettek.
Már korábbi kísérletek is igazolták egyébként, hogy a rendszeres autóvezetés hatást gyakorol az agyra. Három évvel ezelőtt a londoni Neurológiai Intézet kutatói felfedezték, hogy taxisofőrök agya bizonyos pontokon növekedésnek indult, és alkalmazkodni kezdett, hogy megfeleljen egy virtuális várostérkép kifejlesztéséhez, amelyet a sofőrök a „fejükben hordoznak”. Taxisok vizsgálata kimutatta azt is, hogy náluk a hippocampus nagyobb, mint a többi embernél.