Nyilvános beismerés – német tudósok meghamisították rákkutatási tanulmányukat
Német tudósok kénytelenek voltak visszavonni egy tanulmányukat, amely a Nature Medicine nevű brit orvosi lapban jelent meg 2000-ben. A göttingeni és tübingeni egyetemen dolgozó kutatók egy rák elleni oltóanyagról számoltak be cikkükben, amelyet – azóta legalábbis úgy tűnik – meghamisítottak – írja a Spiegel Online német internetes lap.
A göttingai és tübingai egyetemek (magyarul legalábbis így hívták egykor ezeket a híres univerzitásokat) 15 kutatója 2000 elején közöltek egy cikket a brit szaklapban, a „Nature Medicine”-ben. A cikkben sikereikről számoltak be, amelyeket veserákban szenvedő betegek esetében értek el. Ezt a tanulmányt most „hibásan feltüntetett információk” miatt visszavonták a szóban forgó kutatók.
A tanulmány három évvel ezelőtt nagy feltűnést keltett mind szakmai körökben, mind pedig a laikusok között. A média ünnepelte a kutatóorvosokat, tudományos szervezetek pedig kitüntetéseket adományoztak nekik. A tanulmányban egyébként egy újszerű oltóanyagról esett szó, amely a vese daganatos sejtjei, illetve azok metasztázisai (áttételei) ellen alkalmazható. Az anyag ugyanis a test saját védekezőrendszerét, immunszisztémáját aktiválta (volna) a betegekben, akik akkor már rákban szenvedtek.
Most azonban az érintett kutatók beismerték a Nature Medicine hasábjain, hogy inkorrekt kijelentéseket tettek, minthogy bizonyos adatokat, eredményeket és következtetéseket hamisan mutattak be.
Egyes szakértők egyébként már 2001-ben kételyeiket fejezték ki a tanulmánnyal kapcsolatban. A Göttingeni Egyetem már korábban egy „ombudsmani” testületet állított fel, amelynek a feladata az volt, hogy ellenőrizze a kifogásolt tanulmányt. (Azért Göttingenben hozták létre ezt a bizottságot, mert az első publikáció e témában az ottani kutató, Alexander Kugler tollából jelent meg.) A tudományos grémium és négy külső szakértő végül is nem talált a terápia alkalmazhatóságával kapcsolatban kifogást, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy nem megfelelően dokumentálták a Nature Medicine-ben megjelent cikket, és a göttingeni egyetem (illetve főiskola) etikai bizottsága sem vizsgálhatta meg előzetesen a tanulmányt.