Csődbe ment a Dolly bárányt klónozó cég
Új tulajdonosokat keres a piacon az a skóciai biotechnológiai cég, amely hét évvel ezelőtt a világon először hozott létre életképes emlősállatot sejtklónozással.
A PPL Therapeutics 1996-ban vált világszerte ismertté, amikor bejelentette, hogy a Roslin kutatóintézet által kidolgozott tudományos módszerrel egy bárány testi sejtjéből sikeresen klónozott egy másikat. A klónbárány Dolly néven lett szintén világhírű.
A PPL Therapeutics később, szintén úttörőként a klóntechnológiában, olyan klónsertéseket is életre hívott, amelyeknek szervei – a cég állítása szerint – emberi beültetésre alkalmasak. A cégnél csírasejtekkel is kísérleteznek, amelyekből, tudományos meggyőződés szerint, beültetésre alkalmas szervek növeszthetők.
Elfogyott a pénz
Most azonban a cég kifogyott a pénzből, miután a befektetők elutasították átalakítási tervének támogatását. A vállalat olyan kísérleti vegyületre építette e tervet, amely sebészeti beavatkozáskor a belső vérzések gyors elállítására alkalmas.
Az újfajta sebészeti ragasztó maradt a PPL Therapeutics egyetlen fejlesztési programja, miután egy másik nagyszabású tervét – tüdőgyógyszer előállítását genetikailag módosított juhtejből, amelyben a német Bayer gyógyszergyár volt a partner – a nyáron ejtették.
A PPL hétfői nyilatkozata szerint a befektetők többsége támogatta ugyan a Fibrin I. nevű sebészeti vérzésszigetelő vegyület fejlesztési programját, mégsem jött össze kellő mennyiségű tőke a munka folytatásához. A cég ezért úgy döntött, hogy megpróbálja eladni saját magát a piacon.
A PPL az idei első naptári félévben 13 millió font nettó veszteséget produkált, készpénztartaléka ugyanekkor már nem érte el a 12 millió fontot.
Dollyt kitömve lehet már csak megtekinteni
A klónozásos „állat-előállítás” továbbra is meglehetősen ellentmondásos a tudományos világban; sok vélemény szerint innen már csak egy lépés volna az emberi klónok kétes célú előállítása.
Más tudományos vélemények szerint az így elvégzett emberi mesterséges megtermékenyítés szinte lehetetlen, mivel a Roslin Intézet módszerével 430 kísérletből átlagosan egy jár sikerrel. Dolly bárányt idén februárban altatással jobblétre szenderítették, mivel előrehaladott, gyógyíthatatlan tüdőbetegségben szenvedett. Már 1999-ben észrevették, hogy Dolly szervezetének sejtjei a természetes úton nemzett egyedek sejtjeinél gyorsabban öregednek. Április óta a skóciai, edinburgh-i Királyi Múzeumban tekinthető meg, kitömve.