Kimutatható előre a Parkinson-kór vagy az Alzheimer betegség?
A Parkinson-kór vagy az Alzheimer betegség a központi idegrendszer, vagyis az agy sejtjeinek pusztulásával járó folyamatok. A tudósok most azt kutatják, hogyan lehetne kimutatni az elváltozásokat a tünetek megjelenése előtt, ugyanis ezt sem az immunrendszer nem ismeri fel, sem másfajta módon nem tudták eddig kimutatni.
Nemrég egy kanadai és brit kutatócsoportnak sikerült olyan antitestet létrehozni, amely laboratóriumi körülmények között képes volt felismerni a hibás fehérjét. Dr. Kovács Gábor neurológus, neuropatológus (az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet főorvosa), hasonló kérdésekkel foglalkozik, őt kereste meg Esti Judit.
A Parkinson-kór főleg az agy dopamint termelő idegsejt csoportját pusztítja, ezáltal a mozgásszabályozás sérül. Az Alzheimer-kórban a memória és az intellektuális készségek hanyatlanak, mert főleg az acetilcolin nevű anyagot termelő sejtcsoport pusztul. Sok hasonló, de ritkábban előforduló idegsejt pusztulással járó betegség van, amelyeknek ma még csak a tüneteit tudják enyhíteni ideig-óráig, a hiányzó agyi hormonok pótlásával. Természetesen a kutatók keresik a kiváltó okokat és a gyógyítás módját.
– Felismerték, hogy ezekben a betegségekben van egy közös jellemző: mindegyik betegséghez köthető egy vagy néhány kóros fehérje, ami azt jelenti, hogy az aminosav sorrendje ugyanolyan, mint a normális fehérjének, tehát nem a felépítő kockák cserélődnek ki, hanem a térbeli szerkezete változik meg. Egy feltekeredett spirál helyett egy lemezes szerkezetet vesznek fel. Na most, a sejtek normális életciklusa úgy működik, hogy minden fehérje átmegy egy bizonyos bontáson, újratermelődik stb. Ezt a spirál formát a lebontó fehérjék, az enzimek könnyen elvágják, és így a takarítás szépen működik. Ha viszont egy ilyen redő van, akkor könnyű elképzelni, hogy egy összehajtogatott papír legyezőt nagyon nehéz elvágni ollóval. Tehát nem tud bekerülni egy lebontó folyamatba, és felhalmozódik.
– Tehát itt nem a kóros fehérje rongálja a többit, hanem valamitől elromlik ez a fehérje, és ezért nem lehet lebontani. Felhalmozódik, és ezáltal okoz tüneteket?
– Részben igen. Rontják az idegsejtnek a lehetőségeit, azt, hogy jól működjön. Illetve bizonyos értelemben mérgezőek is, és egy idő után ezek az idegsejtek elpusztulnak.
– Mi okozza ezeknek a fehérjéknek az elromlását?
– Ez az egyik kutatási téma, amire majd a következő Nobel-díjat megadják. Ami viszont mindebből következik, hogy itt van egy felhalmozódott, kóros fehérje, és hogyha ezt kimutatjuk például vérből vagy agyvízből, akkor ez egy jelentős előrelépés lenne a diagnosztikában. Mert ma ugyan nagyon nagy hatékonysággal, de csak a klinikai tünetek alapján osztályozzuk a betegségeket, és az, hogy pontosan melyik fehérje romlik el, azt csak a szövettani vizsgálat döntheti el. Tehát itt az lenne a lényeg, az lenne a jó, hogyha élőben sikerülne ezeket a kóros fehérjéket már kimutatni, és így száz százalékos diagnózist adni arra az adott betegségre. Ez az egyik.
A másik, hogy tüneti kezelés helyett, amit ma folytatunk, oki kezelés lenne. Hogyha olyan nagyon jó minőségű gyógyszeres ollókat tudnának gyártani, amik ezeket a redőzött, összehajtogatott harmonikákat is képesek lennének elvágni. Egyébként van már ilyen próbálkozás, de egyelőre még nem olyan sikeres. Azt is szeretném elmondani, hogy ezek a kóros fehérjék elvileg egy nagyon kismértékű helyi immunreakciót azért kiváltanak az idegrendszerben. Olyan próbálkozások is folynak, hogy immunizálni próbálnak Alzheimer-kór ellen. Ezek a próbálkozások is egyelőre olyan értelemben sikertelenek, hogy a gyakorlatban még nem lehet alkalmazni őket, de ha ebbe az irányba be lehet avatkozni, akkor ez még egy további potenciális lehetőség lenne.
Forrás: Rádió.hu/Szonda