Pénzdíj a legöregebb egérnek
Nagy-Britanniában versenyt hirdettek a világ leghosszabb életű egerének előállítására.
Aubrey de Grey, az Egyesült Királyságok-beli Cambridge Egyetem munkatársa hirdette meg a Matuzsálem Egerek Versenyét. A feladat adott: a versenyzőknek a leghosszabb életű laboratóriumi egeret kell létrehozniuk, ehhez bármilyen technikát felhasználhatnak, beleértve a génmanipulációt és az őssejt-kezelést is.
De Grey elmondta, hogy mivel a rágcsálók életét meghosszabbító stratégiák ember esetében is hatékonyak lehetnek, ily módon szeretné kutatótársait az öregedés elleni módszerek felderítésére ösztönözni.
A jelenlegi címvédő, név szerint GHR-KO 11C egy héttel az ötödik születésnapja előtt pusztult el. Ez emberi életévekre átszámítva 150 évnek felel meg. De Grey szerint még ez az élettartam is jelentősen növelhető.
GHR-KO 11C két évvel élte túl átlagos fajtársait. Tulajdonosa, Andrzej Bartke, a spriengfieldi Dél-Illinois Orvostudományi Egyetem endokrinológusa a növekedési hormon hatásait szabályozó gént változtatta meg az egérben. Ez a változás megvédte a DNS-láncokat a korral járó bomlástól.
De Gray a versenyt Matuzsálemről nevezte el, aki a Biblia szerint 969 évet élt. A sikeres kutatók a jelenleg 20000 font értékű, de egyre növekvő nyereményalap osztalékát nyerik meg. A pénzjutalom mértéke egyenesen arányos azzal, ahány nappal a győztes egér túléli a jelenlegi csúcstartót.
A versenyt 2003. szeptember 22-én hirdetik meg a Nemzetközi Biomedikális Gerontológiai Társaság Cambridge-ben rendezett ülésén. A nevezés díjtalan, az egyetlen kikötés, hogy a versenyzők a Mus musculus fajhoz tartozzanak.